Badania lekarskie pracowników - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1487) z dnia 12.04.2018
Badania kontrolne chorego pracownika
Mamy podpisaną umowę z siecią przychodni, w ramach której pracownicy objęci są opieką lekarską, w tym wykonują badania profilaktyczne. Pracownik długotrwale niezdolny do pracy z powodu choroby ma wyznaczoną wizytę kontrolną u lekarza-specjalisty w ostatnim dniu zwolnienia. Czy możemy zobowiązać go do jednoczesnego wykonania profilaktycznych badań kontrolnych?
NIE. Pracownik niezdolny do pracy z powodu choroby trwającej dłużej niż 30 dni, podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Badania profilaktyczne okresowe, czy kontrolne, w miarę możliwości powinny być przeprowadzane w godzinach pracy (art. 229 § 3 K.p.). W takim przypadku pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Sytuacja, w której badania są przeprowadzane poza godzinami pracy powinna być ostatecznością wynikającą np. z braku zbieżności godzin pracy zakładu pracy z godzinami funkcjonowania placówki medycyny pracy.
Czasowa niezdolność do pracy z powodu choroby w okresie wskazanym w treści zwolnienia lekarskiego powoduje, że pracodawca nie powinien w tym czasie (nawet w ostatnim dniu), zobowiązywać pracownika do wykonania badań kontrolnych. Nie ma przy tym znaczenia, że pracownik ma wyznaczoną wizytę kontrolą w przychodni i mógłby wykonać profilaktyczne badania kontrolne "przy okazji". Dopuszczalność w wyjątkowych przypadkach przeprowadzania badań profilaktycznych poza czasem pracy może powodować kontrowersje na gruncie terminu kierowania pracownika na badania kontrolne. W interesie pracodawcy byłaby sytuacja, w której pracownik stawi się do pracy przed rozpoczęciem dniówki roboczej po okresie nieobecności z orzeczeniem lekarskim stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy, wydanym w ramach badań kontrolnych. Wiązałoby się to jednak z koniecznością przekazania pracownikowi w trakcie zwolnienia lekarskiego skierowania na te badania z jednoczesnym zobowiązaniem ich realizacji w ostatnim dniu orzeczonej niezdolności do pracy - np. przy okazji wizyty kontrolnej w przychodni.
Nawet, gdyby pracodawca przekazał pracownikowi skierowanie na badania kontrolne podczas jego nieobecności w pracy z powodu choroby, to zobowiązanie do wykonania badań przed końcem zwolnienia należy uznać za działanie niedopuszczalne. Nie ma przy tym znaczenia, że badania byłyby przeprowadzone przy okazji prywatnej wizyty pracownika w placówce medycznej.
Przekazanie skierowania na badanie kontrolne, jak i zobowiązanie pracownika do ich przeprowadzenia stanowią polecenie pracodawcy związane z pracą. Wiążące polecenia dotyczące pracy mogą być wydawane i egzekwowane wyłącznie wówczas, gdy nie zachodzą okoliczności usprawiedliwiające nieobecność pracownika w pracy.
W trakcie orzeczonej niezdolności do pracy pracownik powinien podporządkować się zaleceniom lekarskim, a jednym z nich może być konieczność zgłoszenia się do kontroli ostatniego dnia orzeczonej niezdolności do pracy. Przeprowadzenie badań kontrolnych nie mieści się w zakresie zaleceń lekarskich, które są dla pracownika wiążące przez cały okres zwolnienia lekarskiego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|