Wypadek podczas wykonywania pracy w ramach umowy zlecenia
Pracownica zatrudniona na umowę o pracę świadczy jednocześnie w naszej firmie pracę na podstawie umowy zlecenia. W trakcie wykonywania tej pracy zleconej uległa wypadkowi i z tego tytułu przebywa obecnie na zwolnieniu lekarskim. Czy w tej sytuacji przysługuje jej zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego?
TAK, jednak pod warunkiem że wypadek, któremu uległa pracownica, został uznany za wypadek przy pracy.
Jeżeli przyczyną niezdolności do pracy jest wypadek przy pracy lub choroba zawodowa, a zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne należne są z więcej niż jednego tytułu, to świadczenia na zasadach określonych ustawą wypadkową, przysługują z każdego z tych tytułów. Oznacza to, że z każdego tytułu ubezpieczonemu przysługują świadczenia finansowane z ubezpieczenia wypadkowego, w tym m.in. zasiłek chorobowy:
- nawet jeśli ubezpieczony będący pracownikiem nie wykorzystał okresu 33 dni albo odpowiednio 14 dni wypłaty wynagrodzenia, określonego w art. 92 Kodeksu pracy,
- bez wymaganego okresu wyczekiwania,
- w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Stanowi o tym art. 8-9 ustawy wypadkowej. Jednocześnie ustawodawca zaznaczył (w art. 7 ustawy wypadkowej), że przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, podstawy jego wymiaru i wysokości świadczenia, a także przy jego wypłacie, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy zasiłkowej, z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej.
Pracownicy, która ma zawartą umowę zlecenia z własnym pracodawcą, będzie jednak przysługiwał wyłącznie jeden zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Z tym że w trakcie trwania umowy zlecenia, w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego zostanie uwzględnione zarówno wynagrodzenie uzyskane przez pracownicę z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę, jak i wynagrodzenie wypłacone za pracę wykonywaną przez nią w ramach umowy zlecenia.
Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.
Do wynagrodzenia z tytułu umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia albo umowy o dzieło, zawartej z pracodawcą, z którym osoba wykonująca umowę pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy, ma bowiem zastosowanie zasada dotycząca składników wynagrodzenia przysługujących do określonego terminu. Takie stanowisko prezentuje ZUS w komentarzu do ustawy zasiłkowej dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl.
Jeśli zatem w czasie trwania niezdolności do pracy zakończy się okres, na jaki zawarta była z pracownicą umowa zlecenia, z podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, należnego za okres po zakończeniu umowy zlecenia konieczne będzie wyłączenie wynagrodzenia uzyskanego z tytułu umowy zlecenia. Tak wynika z art. 41 ust. 2 ustawy zasiłkowej.
Warto dodać, że przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego uwzględnia się wynagrodzenie z tytułu kolejnych umów:
- trwających bez przerwy albo
- gdy przerwa między umowami przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, lub też
- gdy umowy zawierane są na nakładające się okresy.
Ubezpieczenie wypadkowe i chorobowe z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracodawcą Jeżeli pracownik ma dodatkowo zawartą umowę zlecenia z własnym pracodawcą, to z tytułu jej wykonywania podlega ubezpieczeniom w ZUS na zasadach obowiązujących osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Obligatoryjne są więc dla niego ubezpieczenia społeczne wszystkich ryzyk (tj. emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe). Taki też charakter ma dla niego ubezpieczenie zdrowotne. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|