BHP w firmie - Dodatek nr 19 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 20 (470) z dnia 10.10.2018
WSTĘP
Prawo do bezpiecznych i higienicznych warunków pracy (bhp) zostało prawnie zagwarantowane w art. 66 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy stanowi jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy. Normy konstytucyjne zostały rozbudowane przez ustawodawcę na poziomie ustawowym. Już w art. 15 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 z późn. zm.), dalej K.p., ustawodawca powtórzył wynikający z Konstytucji RP obowiązek polegający na zobowiązaniu pracodawcy do zapewnienia pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Na tej podstawie jednoznacznie należy stwierdzić, że pracodawcy odgrywają szczególną rolę w zakresie ochrony zdrowia i życia oraz zapewnienia higienicznych i bezpiecznych warunków pracy - zarówno w sferze prawa, jak i w praktyce.
W myśl art. 207 § 1 K.p., pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bhp w zakładzie pracy. Przepis ten jest kluczową normą, na której opiera się polskie prawo ochrony pracy. Określa bowiem przedmiot, zakres zastosowania oraz charakter odpowiedzialności pracodawcy w sferze bhp, istotę generalnego obowiązku pracodawcy w tej materii oraz podnosi do rangi obowiązku podstawowego powinność własnej edukacji w zakresie ochrony pracy przez pracodawców i osoby kierujące pracownikami.
Odpowiedzialność pracodawcy za stan bhp ma charakter niepodzielny, bowiem ustawodawca w art. 207 § 1 zdanie drugie K.p. stwierdza, że na zakres odpowiedzialności pracodawcy nie wpływa powierzenie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu, o których mowa w art. 23711 § 2 K.p. Niepodzielność odpowiedzialności pracodawcy w omawianej dziedzinie należy jednak rozumieć szerzej i odnosić ją także do innych podmiotów zewnętrznych, do których powołania, w celu działania na rzecz bhp, pracodawca jest zobowiązany na mocy odrębnych przepisów (zawarcie umowy z placówką medycyny pracy, wykonywanie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy itp.). Niepodzielność odpowiedzialności pracodawcy w sferze bhp obejmuje także struktury wewnętrzne powoływane przez niego do działań na rzecz bhp. Dotyczy to nie tylko funkcjonowania w zakładzie pracy służby bhp, ale i osób kierujących pracownikami, których podstawowe obowiązki w zakresie bhp wynikają z art. 212 K.p., i które jedynie w zakresie odpowiedzialności wykroczeniowej, mogą dzielić odpowiedzialność z pracodawcą.
W niniejszym poradniku przedstawiono najistotniejsze obowiązki z zakresu bhp, które każdy pracodawca ma obowiązek realizować. Co ważne, naruszenie tych przepisów może rodzić po jego stronie odpowiedzialność wykroczeniową, a nawet karną.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|