BHP w firmie - Dodatek nr 19 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 20 (470) z dnia 10.10.2018
Współdziałanie pracodawców w zakresie bhp
W przypadku, gdy w tym samym miejscu i czasie wykonują pracę pracownicy zatrudnieni przez różnych pracodawców, pracodawcy ci mają obowiązek współpracować ze sobą w celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Oznacza to konieczność ustalenia zasad współdziałania na wypadek wystąpienia zagrożeń, wzajemnego informowania o zagrożeniach oraz środkach podjętych w celu eliminacji potencjalnych zagrożeń. Szczególny obowiązek organizacyjny stanowi nakaz wyznaczenia koordynatora sprawującego nadzór nad bezpieczeństwem i higieną pracy. Jego rola nie sprowadza się jednak tylko do nadzorowania, gdyż powinien z jednej strony uzyskiwać informacje o istniejących lub potencjalnych zagrożeniach od pracowników i przeciwdziałać im, a z drugiej strony informować i interweniować u wszystkich pracodawców w sprawie eliminacji lub ograniczenia zagrożeń.
Wyznaczenie koordynatora ds. bhp nie zwalnia poszczególnych pracodawców z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy zatrudnionym przez nich pracownikom. Rolą koordynatora ds. bhp jest działanie na styku poszczególnych firm i podejmowanie odpowiednich czynności wtedy, gdy występują sytuacje kolizyjne między poszczególnymi pracodawcami w kwestiach bhp, oni sami zaś nie potrafią dojść do porozumienia (np. pracownicy jednego pracodawcy wkraczają w strefę niebezpiecznej pracy drugiego pracodawcy). W związku z tym, funkcja koordynatora ds. bhp powinna istnieć tak długo, jak długo prowadzone są prace, tak aby w każdej chwili mógł on przystąpić do działania.
Przepisy nie określają wymagań kwalifikacyjnych dla koordynatora ds. bhp. W praktyce zapewne inne będą oczekiwania wobec osoby koordynującej prace w biurze, a inne wobec koordynatora na placu budowy. Logicznym wydaje się przy tym domniemanie, że koordynator powinien posiadać doświadczenie zawodowe właściwe dla danych miejsc pracy i wykonywanych na nich czynności, jak również odbyć wcześniej odpowiednie (i nadal aktualne) szkolenie w zakresie bhp. Jeżeli koordynowanie robót będzie dotyczyło czynności, do których wykonywania wymagane są szczególne kwalifikacje (np. uprawnienia energetyczne), to osoba, której powierzono takie zadania, powinna mieć ponadto stosowne, specjalistyczne kwalifikacje.
Wydawać by się mogło, że najlepiej w roli koordynatora ds. bhp sprawdzi się pracownik służby bhp, jednakże z uwagi na zakres jego zadań, jakie zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 109, poz. 704 ze zm.), pracownik ten ma realizować (katalog zamknięty), byłoby to rozwiązanie dyskusyjne. Niewątpliwie jednak pracownicy służby bhp powinni współdziałać z koordynatorem ds. bhp i wspólnie podejmować działania zmierzające do eliminacji zagrożeń występujących podczas prowadzenia prac wymagających koordynacji w zakresie bhp.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|