BHP w firmie - Dodatek nr 19 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 20 (470) z dnia 10.10.2018
Czynniki rakotwórcze i mutagenne
W przypadku zatrudnienia pracowników w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, ustawodawca wymaga od pracodawcy nie tylko zaangażowania w określone działania profilaktyczne, takie jak zastępowanie tych substancji, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych mniej szkodliwymi dla zdrowia lub stosowania innych dostępnych środków ograniczających stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki (art. 222 § 1 K.p.). To powoduje, że czyni go także podmiotem obowiązków o charakterze formalnym. Zgodnie z art. 222 § 2 K.p., pracodawca jest bowiem zobowiązany do prowadzenia dwóch różnych rejestrów, choć ze sobą merytorycznie powiązanych, a mianowicie rejestru wszystkich rodzajów pracy wykonywanych u danego pracodawcy w kontakcie z czynnikami rakotwórczymi lub mutagennymi oraz imiennego rejestru pracowników zatrudnionych przy tych pracach.
Dane zawarte w rejestrze prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, pracodawca przekazuje właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy niezwłocznie po rozpoczęciu działalności oraz corocznie w terminie do 15 stycznia.
Szczegółowe regulacje związane z zatrudnianiem pracowników w narażeniu na działanie czynników rakotwórczych lub mutagennych zostały zawarte w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1117).
Uwaga! Pracodawca jest zobowiązany do informowania pracowników o opakowaniach, zbiornikach i instalacjach zawierających substancje chemiczne, ich mieszaniny lub czynniki o działaniu rakotwórczym lub mutagennym, a także o wymaganiach dotyczących oznakowania i znakach ostrzegawczych.
Ponadto, pracodawca jest zobligowany do przeprowadzenia szkolenia pracowników, którzy w pracy mają kontakt z opakowaniami, zbiornikami i instalacjami zawierającymi substancję, preparat lub czynnik o działaniu rakotwórczym lub mutagennym. Szkolenie takie powinno obejmować następującą tematykę:
- ryzyko dla zdrowia, jakie wynika z oceny narażenia zawodowego i dodatkowe ryzyko wynikające z palenia tytoniu oraz środki ostrożności, które powinny być podejmowane w celu ograniczenia narażenia,
- wymagania higieniczne, które powinny być spełnione w celu ograniczenia narażenia,
- konieczność używania środków ochrony indywidualnej, w tym noszenie ubrania ochronnego,
- działania zapobiegające wypadkom oraz konieczne do podjęcia przez pracowników, w tym pełniących obowiązki ratownicze, podczas wypadków oraz działań ratowniczych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|