Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 5 (503) z dnia 1.03.2020
Przedstawiciel pracowników w komisji bhp
Czy członek komisji bhp reprezentujący stronę pracowniczą musi być członkiem związku zawodowego?
Przepisy stawiają takie wymagania społecznemu inspektorowi pracy. Pozostali członkowie reprezentujący stronę pracowniczą powinni być przez ten związek wybrani i wskazani jako przedstawiciele pracowników.
W myśl art. 23712 § 1 K.p., pracodawca zatrudniający więcej niż 250 pracowników powołuje komisję bhp jako swój organ doradczy i opiniodawczy. Do jej zadań należy m.in. dokonywanie przeglądu warunków pracy, okresowej oceny stanu bhp oraz formułowanie wniosków dotyczących poprawy warunków pracy (art. 23713 § 1 K.p.).
Przepisy Kodeksu pracy nie precyzują struktury i organizacji komisji bhp jednakże wskazują, że w jej składzie powinni znaleźć się w równej liczbie przedstawiciele pracodawcy, w tym pracownicy służby bhp i lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami oraz przedstawiciele pracowników, w tym społeczny inspektor pracy. Przewodniczącym komisji bhp powinien być pracodawca lub osoba przez niego upoważniona, a wiceprzewodniczącym - społeczny inspektor pracy lub przedstawiciel pracowników (art. 23712 § 1 i 2 K.p.).
Pracodawca powołując w danym zakładzie pracy komisję bhp, powinien zwrócić się do wszystkich działających na terenie tego zakładu pracy organizacji związkowych o wskazanie przedstawiciela (przedstawicieli) z zadaniem reprezentowania pracowników podczas posiedzeń tej komisji. Ze względów organizacyjnych warto przy tym od razu określić liczbę pracowników, którzy będą brali udział w pracach komisji, tak aby dostosować tę liczbę do planowanej struktury komisji.
Pracodawca na swoich przedstawicieli może wyznaczyć dowolne osoby, jeżeli uzna, że będą one właściwie reprezentowały jego interesy.
Z uwagi na to, że przepisy nie wymagają, aby członek (członkowie) komisji bhp reprezentujący stronę pracowniczą był (byli) członkiem (członkami) związku zawodowego, nie ma przeciwwskazań, aby była to osoba (osoby) bez takiej przynależności. Powinna to, zgodnie z art. 23713a K.p., być osoba (osoby) wytypowana/e i wskazana/e przez zakładowe organizacje związkowe, a jeżeli u pracodawcy takie organizacje nie działają - przez pracowników, w trybie przyjętym w zakładzie pracy, jako ich przedstawiciel (przedstawiciele).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|