Urlop wypoczynkowy i bezpłatny
Uprawnienia urlopowe młodocianego wynikają z przepisów art. 205 K.p. Przyznają one młodocianym prawo do pierwszego urlopu z upływem 6 miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy w wymiarze 12 dni roboczych. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Prawo do urlopu po rocznym okresie zatrudnienia nabywane jest niezależnie od prawa do urlopu przysługującego po pół roku pracy. Wymienione wymiary urlopu podlegają zsumowaniu, zatem z upływem pierwszego roku nauki zawodu młodociany ma prawo łącznie do 38 dni roboczych urlopu wypoczynkowego (12 dni + 26 dni).
Przykład |
Młodociany rozpoczął naukę zawodu od 1 września 2016 r. W marcu 2017 r. ukończy 17 lat.
Prawo do 12 dni urlopu przysługującego z upływem 6 miesięcy pracy młodociany nabędzie 28 lutego 2017 r., a prawo do 26 dni urlopu przysługującego z upływem roku pracy - z dniem 31 sierpnia 2017 r. W konsekwencji w 2017 r. może skorzystać ogółem z 38 dni urlopu. Przepis art. 205 § 3 K.p. zobowiązuje pracodawcę do udzielenia urlopu, na wniosek młodocianego, zaliczkowo w okresie ferii szkolnych.
Wymiar każdego kolejnego urlopu pracownika młodocianego wynosi 26 dni roboczych. Pracownik uzyskuje prawo do kolejnego urlopu z dniem 1 stycznia każdego roku, o ile tego dnia pozostaje w zatrudnieniu, albo w każdym innym pierwszym dniu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. Jednak w roku kalendarzowym, w którym młodociany kończy 18 lat, ma on prawo do 20 dni urlopu, jeżeli prawo do urlopu uzyskał przed zakończeniem tego wieku.
Przykład |
Zakładając, że młodociany, o którym mowa w przykładzie powyżej, będzie w dniu 1 stycznia 2018 r. kontynuował zatrudnienie, to nabędzie za ten rok prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego. Wynika to z faktu, iż będzie to rok kalendarzowy, w którym młodociany stanie się osobą pełnoletnią.
Urlop pracownika młodocianego nie powinien być dzielony na części i należy go udzielać w okresie ferii szkolnych. Na wniosek młodocianego ucznia szkoły dla pracujących, pracodawca jest obowiązany udzielić mu ponadto w okresie ferii szkolnych urlopu bezpłatnego w wymiarze nieprzekraczającym łącznie z urlopem wypoczynkowym - 2 miesięcy. Okres tego obligatoryjnego urlopu bezpłatnego podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|