Badania lekarskie pracowników - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1487) z dnia 12.04.2018
Treść skierowania na badania pracującego przy komputerze
Pracownik wykonuje pracę z użyciem komputera powyżej 4 godzin dziennie. Jaką łączną liczbę czynników niebezpiecznych wpisać w skierowaniu na badania lekarskie, jeśli nie występuje żaden z 5 podanych we wzorze tego dokumentu?
Aktem prawnym regulującym zagadnienie pracowniczych badań profilaktycznych jest rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników (...). Zgodnie z § 4 ust. 1 tego rozporządzenia, badania profilaktyczne przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Skierowanie to powinno zawierać m.in.: opis warunków pracy, uwzględniający informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników niebezpiecznych, szkodliwych dla zdrowia lub czynników uciążliwych i innych wynikających ze sposobu wykonywania pracy, z podaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Sporządzając skierowanie na badania profilaktyczne, pracodawca powinien m.in. określić rodzaj pracy, podstawowe czynności oraz sposób i czas ich wykonywania. Nie oznacza to jednak, że w skierowaniu należy wymieniać wszelkie możliwe czynności, jakie pracownik jest obowiązany wykonywać zgodnie z ustalonym zakresem obowiązków, ale jedynie te, które mogą mieć znaczenie dla lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne i mogą wpłynąć na wynik. Ponadto, dokonując opisu warunków pracy w skierowaniu, należy zawrzeć informacje o występujących na stanowisku pracy czynnikach szkodliwych dla zdrowia ze wskazaniem wielkości narażenia oraz aktualnych wyników badań i pomiarów tych czynników, wykonanych na tych stanowiskach. We wzorze skierowania zawarto podział na: czynniki fizyczne, pyły, czynniki chemiczne, czynniki biologiczne oraz inne czynniki, w tym niebezpieczne.
W opisanym przypadku, w którym pracownik pracuje przy komputerze więcej niż 4 godziny dziennie (zakładamy, że wykonuje pracę administracyjno-biurową), w punkcie V. "Inne czynniki, w tym niebezpieczne" należy wskazać właśnie ten rodzaj pracy, a więc wpisać "praca przy komputerze powyżej 4 godzin dziennie". Lekarz medycyny pracy posiadając taką informację dobierze odpowiednie badania specjalistyczne (np. okulistyczne), a po ich przeprowadzeniu wyda orzeczenie lekarskie o istnieniu lub braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|