Badania lekarskie pracowników - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1487) z dnia 12.04.2018
Orzeczenie lekarskie o zdolności do pracy w aktach osobowych pracownika
Orzeczenie lekarskie wydane na podstawie skierowania na badania lekarskie sporządzane jest na druku samokopiującym. Tym samym tworzony jest oryginał i kopia tego orzeczenia. Na kopii jest odbity podpis lekarza. Zgodnie z pouczeniem na druku, orzeczenie lekarskie jest wydawane w 2 egzemplarzach, z których jeden otrzymuje osoba badana, a drugi pracodawca. W naszej firmie zatrzymujemy oryginał zaświadczenia, który jest w aktach pracownika, a kopię pozostawiamy pracownikowi. Zarzucono nam, że postępujemy nieprawidłowo. Czy faktycznie?
Orzeczenie wystawione w ramach badań profilaktycznych wydawane jest osobie badanej oraz pracodawcy. W przypadku posługiwania się przez lekarza drukiem samokopiującym, drugi egzemplarz, mimo posiadania pewnych cech kopii, ma równorzędną wartość dowodową na potrzeby potwierdzenia braku lub istnienia przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Uwzględniając fakt, iż w aktach osobowych przechowuje się kopie oraz odpisy dokumentów oraz to, że orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy może być uwzględnione przez innego pracodawcę wydaje się, że prawidłowym postępowaniem będzie przechowywanie w aktach osobowych drugiego egzemplarza orzeczenia, czyli wytworzonego w wyniku posługiwania się drukiem samokopiującym.
Obowiązkiem lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne jest wydanie orzeczenia lekarskiego osobie badanej oraz pracodawcy.
W praktyce orzeczenie takie może być sporządzone poprzez oddzielne wypełnienie dwóch formularzy druku orzeczenia, jak również - co jest powszechne, przy użyciu druków samokopiujących. W takim przypadku ma miejsce jednoczesne sporządzenie dwóch pełnoprawnych egzemplarzy orzeczenia, z których drugi jest niejako kopią pierwszego, zachowując tym samym analogiczny zakres informacji co orzeczenie pierwsze.
Zgodnie z art. 229 K.p., badania profilaktyczne przeprowadzane są na koszt pracodawcy, który ma obowiązek przechowywania orzeczeń wydanych w związku z takimi badaniami. Pracodawca może zatem uznać, że skoro finansuje koszty badań, to ma prawo być w bieżącym posiadaniu pierwszego orzeczenia sporządzonego na papierze samokopiującym. Tym bardziej, że przepis nakazujący pracodawcy przechowywanie orzeczeń wydanych w związku z badaniami profilaktycznymi stanowi o orzeczeniach, a nie o kopiach, czy odpisach orzeczeń. Warto jednak odwołać się do przepisów szczegółowych regulujących zasady prowadzenia akt osobowych pracowników. Przewidują one, że pracodawca przechowuje w aktach osobowych pracownika odpisy lub kopie składanych dokumentów. Pracodawca może żądać od pracownika przedłożenia oryginałów dokumentów wyłącznie do wglądu lub sporządzenia ich odpisów bądź kopii. W dalszej części rozporządzenia w sprawie dokumentacji pracowniczej wskazuje się jednak na obowiązek przechowywania w części B akt orzeczeń lekarskich wydanych w związku z prowadzonymi badaniami okresowymi oraz kontrolnymi.
Uwzględniając obowiązujące przepisy można uznać, że bardziej poprawną praktyką będzie przechowywanie w aktach osobowych drugiego egzemplarza orzeczenia wydanego przy zastosowaniu druku samokopiującego. Pośrednio wynika to z brzmienia przepisu, na podstawie którego lekarz wydaje orzeczenie lekarskie "osobie badanej oraz pracodawcy". W pierwszej kolejności wskazana jest osoba badana, co może wskazywać na powinność przechowywania w aktach osobowych drugiego orzeczenia.
Pracodawca, który zdecyduje się na przechowywanie w aktach osobowych drugiego egzemplarza orzeczenia o braku przeciwwskazań do pracy może mieć wątpliwości czy praktyka taka może być kwestionowana przez inspektorów pracy. Dużo zależy tu od indywidualnego podejścia inspektora, który jest organem niezależnym i ma prawo do własnej oceny w zakresie omawianego problemu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|