Badania lekarskie pracowników - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1487) z dnia 12.04.2018
Orzeczenie lekarskie stażysty nie dla pracownika
Stażysta odbywający w naszej firmie staż zostanie po nim zatrudniony na tym samym stanowisku na podstawie umowy o pracę. Ma on ważne badania lekarskie. Czy zatrudniając tę osobę na umowę o pracę należy skierować ją ponownie na badania wstępne?
Wstępnym badaniom lekarskim podlegają m.in. osoby przyjmowane do pracy (art. 229 § 1 K.p.). Natomiast zwolnione z obowiązku wykonania badań lekarskich są m.in. osoby:
- przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą,
- przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy; warunkiem jest przedstawienie pracodawcy aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie wystawionym przez poprzedniego pracodawcę, oraz stwierdzenie przez nowego pracodawcę, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy w jego zakładzie.
W omawianej sytuacji nie wystąpiła przesłanka wcześniejszego zatrudnienia u danego pracodawcy na podstawie stosunku pracy, pomimo spełnienia pozostałych warunków. Dlatego nie jest możliwe wykorzystanie badań wstępnych wykonanych przez stażystę podejmującego następnie zatrudnienie na umowę o pracę, gdyż stażysta nie posiadał statusu pracownika.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|