Badania lekarskie pracowników - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 30 (1487) z dnia 12.04.2018
Skierowanie na badania profilaktyczne przed terminem
Nasz pracownik pracujący przy monitorze ekranowym, w związku z pogorszeniem się wzroku zwrócił się z prośbą o wydanie skierowania na badania profilaktyczne. Jednak termin ważności jego aktualnych badań okresowych jeszcze nie minął. Czy w tej sytuacji pracodawca ma obowiązek wydać skierowanie?
Z przepisów prawa pracy nie można wprost wywieść obowiązku wydania skierowania na profilaktyczne badania lekarskie, poza terminarzem tych badań. Przy rozpatrywaniu przedstawionej sytuacji trzeba jednak brać pod uwagę ogólne obowiązki z zakresu bhp ciążące na pracodawcy. Zostały one określone m.in. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników(...). Zakres i częstotliwość badań profilaktycznych zostały określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Jak z niego wynika, badania okresowe pracowników zatrudnionych przy monitorach ekranowych przeprowadza się co 4 lata. Ostatecznie jednak o częstotliwości badań decyduje lekarz.
Przepisy przewidują obowiązek wystawienia skierowania na badania profilaktyczne, w sytuacji gdy nadal jest aktualne poprzednie orzeczenie lekarskie, tylko w nielicznych przypadkach. Określone są one w § 6 rozporządzenia, który nie wymienia jednak takiej przesłanki wcześniejszego wykonania badań, jak wystąpienie z wnioskiem przez zainteresowanego pracownika. Niemniej z orzecznictwa sądowego z zakresu prawa pracy można wywnioskować konieczność skierowania na badania profilaktyczne przed wymaganym terminem, jeżeli przemawia za tym ochrona zdrowia pracownika w kontekście przepisów bhp (patrz ramka). W omawianej sprawie można więc przyjąć, że mimo iż nie wynika to wprost z przepisów prawa pracy, pracodawca może wydać pracownikowi skierowanie na wcześniejsze badania profilaktyczne. W razie podejrzenia choroby zawodowej ma natomiast taki obowiązek (§ 6 rozporządzenia).
"Aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 K.p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika". Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 grudnia 2002 r., sygn. akt I PK 44/02 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|