Gdy wypadek przy pracy miał miejsce w poprzedniej firmie
Z dniem 1 marca 2018 r. zatrudniliśmy pracownika, który do 28 lutego br. pracował w innej firmie, w której ponad pół roku wcześniej uległ wypadkowi przy pracy i z tego tytułu pobierał zasiłek chorobowy wypadkowy prawie do końca poprzedniego okresu zatrudnienia. Pracownik ten dostarczył zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA na okres 30 dni, począwszy od 2 kwietnia 2018 r. Jak twierdzi, jego obecna niezdolność do pracy ma związek ze wspomnianym wypadkiem przy pracy. Domaga się wypłaty zasiłku w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Czy faktycznie przysługuje mu świadczenie w takiej wysokości?
Jeżeli niezdolność do pracy wynika z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku ze stwierdzonym wcześniej wypadkiem przy pracy, to faktycznie ubezpieczonemu przysługuje prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, a więc w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Pracownik nie zachowuje wówczas prawa do wynagrodzenia chorobowego, nawet jeśli w danym roku nie korzystał jeszcze z tego świadczenia. Zasiłek chorobowy wypadkowy przysługuje bowiem od pierwszego dnia niezdolności do pracy.
Podstawą nabycia uprawnień do tego świadczenia jest powstanie niezdolności do pracy m.in. na skutek wypadku przy pracy, w czasie trwania ubezpieczenia wypadkowego. Przy czym bez znaczenia tu jest, z jakiego tytułu dana osoba podlegała temu ubezpieczeniu. Prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje zatem także wówczas, gdy wypadek przy pracy miał miejsce w czasie trwania tego ubezpieczenia z innego tytułu, np. z tytułu poprzedniego zatrudnienia.
Jeśli jednak obecna niezdolność do pracy pracownika ma związek z wypadkiem przy pracy sprzed ponad pół roku, przedłożone zaświadczenie ZUS ZLA nie jest wystarczające. Związek ten powinien bowiem być potwierdzony przez lekarza zaświadczeniem lekarskim wystawionym na zwykłym druku.
Ponadto dla celów wypłaty zasiłku z ubezpieczenia wypadkowego niezbędny jest dokument stwierdzający wypadek przy pracy. W przypadku opisanym w pytaniu będzie to kopia protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, sporządzona i potwierdzona za zgodność z oryginałem przez poprzedniego pracodawcę ubezpieczonego.
Istotna jest również informacja na temat pobierania przez pracownika zasiłku chorobowego z tytułu poprzedniego zatrudnienia. Może ona mieć znaczący wpływ na jego obecne uprawnienia do zasiłku chorobowego. Świadczenie to przysługuje bowiem nie dłużej niż przez 182 dni (z wyjątkami niedotyczącymi sytuacji opisanej w pytaniu), a do okresu tego wlicza się także okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Jeśli zatem pracownik w poprzedniej firmie wykorzystał pełny okres zasiłkowy a obecna niezdolność do pracy, która - jak wynika z treści pytania - powstała po przerwie nieprzekraczającej 60 dni, spowodowana jest tą samą chorobą, zasiłek chorobowy nie będzie mu przysługiwał.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|