Nieterminowe dostarczenie ZUS ZLA a świadczenie wypadkowe
Pracownik, który w wyniku wypadku przy pracy stał się niezdolny do pracy, kolejne już zaświadczenie lekarskie ZUS ZLA dostarczył do zakładu pracy po upływie 7 dni od daty jego wystawienia. Czy w tej sytuacji należny pracownikowi zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego powinien ulec zmniejszeniu?
TAK. Do zaświadczeń lekarskich sporządzanych na formularzu ZUS ZLA w dalszym ciągu ma zastosowanie art. 62 ustawy zasiłkowej, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2015 r. Oznacza to, że powinno być ono dostarczone odpowiednio płatnikowi składek (pracodawcy) lub ZUS nie później niż w ciągu 7 dni od daty jego otrzymania. Przekroczenie tego terminu skutkuje obniżeniem o 25% wysokości zasiłku przysługującego za okres od 8. dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego, chyba że niedostarczenie zaświadczenia nastąpiło z przyczyn niezależnych od ubezpieczonego.
Za datę otrzymania zaświadczenia lekarskiego z reguły przyjmuje się datę jego wystawienia przez lekarza.
Dotyczy to zasiłku chorobowego wypłacanego zarówno z ubezpieczenia chorobowego, jak i wypadkowego. Zgodnie bowiem z art. 7 ustawy wypadkowej, przy ustalaniu prawa m.in. do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, podstawy wymiaru zasiłku i jego wysokości, a także przy jego wypłacie, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy zasiłkowej, z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej. Ponadto ZUS w swoim komentarzu do ustawy wypadkowej, dostępnym na stronie internetowej www.zus.pl, precyzuje, iż do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego mają zastosowanie zasady obniżania wysokości zasiłku o 25% z tytułu dostarczenia zaświadczenia lekarskiego po upływie 7 dni od daty jego otrzymania.
Jeśli zatem, tak jak w przypadku opisanym w pytaniu, niezdolność do pracy, spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, została potwierdzona zaświadczeniem lekarskim ZUS ZLA, dostarczonym przez ubezpieczonego odpowiednio do płatnika składek lub ZUS po upływie 7 dni od daty jego wystawienia, należny zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego ulega stosownemu zmniejszeniu.
Warto dodać, że przedstawione zasady dotyczące obniżenia zasiłku chorobowego o 25% nie mają zastosowania do dostarczonego przez ubezpieczonego:
- wydruku zaświadczenia lekarskiego wystawionego w formie dokumentu elektronicznego, tzw. e-ZLA oraz
- zaświadczenia lekarskiego wystawionego na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|