Dokumentowanie uprawnień do renty wypadkowej
Po wypadku przy pracy przez 182 dni pobierałem zasiłek chorobowy, po czym przeszedłem na świadczenie rehabilitacyjne, o które sam wnioskowałem. Umowę o pracę miałem na czas określony i pracodawca nie przedłużył mi jej na dalszy okres. Zbieram świadectwa pracy, aby załączyć je do wniosku o rentę wypadkową, o którą zamierzam wystąpić. Czy jest specjalny druk wniosku o rentę z tytułu wypadku przy pracy? Jakie jeszcze dokumenty powinienem złożyć wraz z takim wnioskiem?
W przypadku ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy można skorzystać z opracowanego przez organ rentowy formularza o symbolu ERN. Jest to jedyny formularz dotyczący żądania przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy. Nie ma bowiem specjalnego druku odnośnie renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy. We wskazanym formularzu ERN w części oznaczonej jako zakres wniosku, Czytelnik powinien zaznaczyć znakiem X odpowiednie pole wyboru, tj. dotyczące żądania przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy z tytułu wypadku przy pracy.
Do wniosku o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy w związku z wypadkiem przy pracy Czytelnik powinien dołączyć:
- informację dotyczącą okresów składkowych i nieskładkowych, sporządzoną na formularzu ERP-6,
- dokumenty na potwierdzenie przebytych okresów składkowych i nieskładkowych (np. świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową, zaświadczenia płatników składek),
- zaświadczenie o wysokości osiąganego wynagrodzenia (w przypadku zatrudnienia wykonywanego w ramach umowy o pracę, np. na formularzu ZUS Rp-7) lub legitymację ubezpieczeniową zawierającą wpisy dotyczące zarobków,
- zaświadczenie o stanie zdrowia sporządzone na formularzu OL-9 wydane przez lekarza prowadzącego leczenie, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku,
- dokumentację medyczną będącą w posiadaniu Czytelnika, która może mieć znaczenie dla wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika/komisję lekarską ZUS (w tym w głównej mierze historię choroby, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej),
- protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy sporządzony i zatwierdzony przez byłego pracodawcę.
Przy czym, jeśli dokumenty potwierdzające okresy składkowe i nieskładkowe przebyte do 31 grudnia 1998 r. oraz potwierdzające wysokość osiąganego wynagrodzenia, zostały złożone przy wniosku o ustalenie kapitału początkowego, nie należy dokumentów tych dołączać do wniosku o rentę, nawet gdyby zostały one zwrócone wnioskodawcy. W informacji dotyczącej okresów składkowych i nieskładkowych (ERP-6), stanowiącej załącznik do wniosku, należy wpisać, że dokumenty te zostały dołączone do wniosku o kapitał początkowy, podając jednocześnie numer sprawy kapitału początkowego.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 30.10.2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1773 ze zm.)
Ustawa z dnia 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2017 r. poz. 1368)
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2018 r. poz. 108 ze zm.)
Ustawa z dnia 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2017 r. poz. 1383 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|