BHP w firmie - Dodatek nr 19 do Ubezpieczeń i Prawa Pracy nr 20 (470) z dnia 10.10.2018
Świadczenia odszkodowawcze
Zgodnie z art. 6 ustawy wypadkowej, poszkodowanemu pracownikowi (lub członkom jego rodziny) przysługują następujące świadczenia:
- zasiłek chorobowy,
- świadczenie rehabilitacyjne,
- zasiłek wyrównawczy,
- jednorazowe odszkodowanie - także dla członków rodziny zmarłego pracownika,
- renta z tytułu niezdolności do pracy,
- renta szkoleniowa,
- renta rodzinna - dla członków rodziny zmarłego pracownika,
- dodatek do renty rodzinnej - dla sieroty zupełnej,
- dodatek pielęgnacyjny,
- pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym przez ustawę.
Powyższe świadczenia wypłacane są uprawnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który prawo do tych świadczeń ustala w formie decyzji administracyjnej. Od decyzji tej uprawnionemu przysługuje odwołanie do sądu pracy.
Uwaga! Wyżej wymienione świadczenia nie będą jednak przysługiwać uprawnionemu, jeżeli zgodnie z art. 21 ustawy wypadkowej udowodniono mu naruszenie przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa, lub też w sytuacji, gdy przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, będąc w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.
Ponadto, w myśl art. 2371 § 2 K.p., pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje od pracodawcy odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy, z wyjątkiem utraty lub uszkodzenia pojazdów samochodowych oraz wartości pieniężnych.
Jak wynika z powyższego, aby ubiegać się o odszkodowanie od pracodawcy, konieczne jest stwierdzenie, że miał miejsce wypadek przy pracy, a następnie ustalenie związku przyczynowego między tym wypadkiem a zniszczeniem lub uszkodzeniem przedmiotów osobistego użytku, a więc także wykazanie szkody. Istotnym jest, że ewentualna wina pracownika w zaistnieniu wypadku dla odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy, o której mowa powyżej, nie ma znaczenia. Ciężar udowodnienia szkody spoczywa na pracowniku, zgodnie z regułą wynikającą z przepisu art. 6 K.c.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|