Artykuł 7 - zastosowanie innych przepisów przy ustalaniu prawa do zasiłków
Art. 7. Przy ustalaniu prawa do świadczeń wymienionych w art. 6 ust. 1 pkt 1-3, podstawy wymiaru i ich wysokości, a także przy ich wypłacie, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia chorobowego, z uwzględnieniem przepisów niniejszej ustawy.
W zakresie ustalania prawa do świadczeń z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, oprócz przepisów ustawy wypadkowej, stosuje się również przepisy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2020 r. poz. 870), dalej ustawy zasiłkowej, z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej.
Uwaga! Przepisy ustawy wypadkowej nie uzależniają prawa do świadczeń za czas choroby powstałej na skutek wypadku przy pracy od podlegania ubezpieczeniu chorobowemu.
Przykład |
Osoba wykonująca nieprzerwanie od 3 lutego 2020 r. umowę zlecenie podlega z tego tytułu obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowemu oraz ubezpieczeniu wypadkowemu (nie przystąpiła do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego). W dniu 16 czerwca 2020 r. została potrącona przez wózek widłowy, którym dostarczano materiał do produkcji na jej stanowisku pracy. W wyniku tego zdarzenia stała się niezdolna do pracy na okres 30 dni. Zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy.
Pomimo, że osoba poszkodowana nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu, jest uprawniona do wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|