Artykuł 11 - uszczerbek na zdrowiu
Art. 11. 1. Ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie.
2. Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy.
3. Za długotrwały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące ulec poprawie.
4. Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji.
5. Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu oraz tryb postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku i wypłacaniu jednorazowego odszkodowania, kierując się koniecznością zapewnienia ochrony interesów ubezpieczonego oraz koniecznością przejrzystości i sprawności postępowania w sprawie o jednorazowe odszkodowanie.
Jak stanowi komentowany artykuł, przesłanką nabycia prawa do jednorazowego odszkodowania jest doznanie przez ubezpieczonego wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie takie przysługuje także członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty.
Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy, zaś długotrwały uszczerbek to takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, mogące jednak ulec poprawie.
Oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje się po zakończeniu leczenia i rehabilitacji, a właściwym do tego podmiotem jest lekarz orzecznik lub komisja lekarska. W praktyce należy złożyć płatnikowi składek wniosek o jednorazowe odszkodowanie. Dołącza się do niego protokół powypadkowy (kartę wypadku) lub prawomocny wyrok sądu pracy, jeżeli zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy na drodze postępowania sądowego, oraz zaświadczenie o stanie zdrowia (druk OL-9) wydane przez lekarza leczącego (a w razie zgonu poszkodowanego - odpis skrócony aktu zgonu). Można dołączyć także inne dokumenty, jeżeli mają wpływ na ustalenie uszczerbku na zdrowiu. Po zakończeniu leczenia i rehabilitacji wniosek wraz z dokumentacją jest przekazywany przez płatnika składek do ZUS, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania poszkodowanego. W celu ustalenia procentu utraty zdrowia, ZUS kieruje poszkodowanego na badanie przez lekarza orzecznika ZUS. Termin tego badania ZUS ustala w ciągu 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|