Artykuł 10 - określenie płatnika zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego
Art. 10. Prawo do zasiłków i świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego ustalają i świadczenie to oraz zasiłki wypłacają:
1) płatnicy składek, jeżeli są zobowiązani do ustalania prawa do zasiłków w razie choroby i macierzyństwa i ich wypłaty;
2) Zakład - w pozostałych przypadkach.
Artykuł określa podmioty uprawnione do ustalania prawa do zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego, wskazując płatników składek zobowiązanych do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego. W związku z tym prawo do zasiłków z ubezpieczenia wypadkowego i ich wysokość ustalają oraz zasiłki te wypłacają:
- płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe zgłaszający do tego ubezpieczenia powyżej 20 ubezpieczonych - ustalają prawo do zasiłków oraz zasiłki te wypłacają swoim ubezpieczonym w czasie trwania ubezpieczenia,
- oddziały ZUS ustalające prawo do zasiłków oraz wypłacające te zasiłki:
- ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych,
- ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym,
- ubezpieczonym będącym duchownymi,
- osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia,
- ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego.
Płatnicy składek (pracodawcy), zgłaszający do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych, nie posiadają uprawnień do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego. Wypłaty zasiłków dla osób u nich ubezpieczonych dokonuje oddział ZUS właściwy ze względu na siedzibę płatnika składek (pracodawcy).
Kryterium posiadania przez płatnika składek uprawnień do ustalania prawa i wypłaty zasiłków w roku kalendarzowym jest liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego wynosząca do 20 osób. Liczbę tę przyjmuje się na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. W odniesieniu do płatników składek, którzy na dzień 30 listopada nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego, liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.
W liczbie ubezpieczonych należy uwzględniać pracowników (w tym również uczniów) oraz podlegające ubezpieczeniu chorobowemu osoby wykonujące pracę nakładczą, na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (także osoby z nimi współpracujące) oraz prowadzące działalność pozarolniczą (także osoby z nimi współpracujące). W liczbie tej nie uwzględnia się osób przebywających na urlopach wychowawczych i bezpłatnych oraz duchownych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu.
Zasiłki przysługujące: u płatnika składek zgłaszającego do ubezpieczeń nie więcej niż 20 ubezpieczonych oraz za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia wypłaca ZUS właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do zasiłku. Z tym że, jeżeli oddział ZUS właściwy ze względu na siedzibę płatnika składek, zobowiązany do wypłaty zasiłku w czasie trwania ubezpieczenia, rozpocznie jego wypłatę, to kontynuuje ją również za okres po ustaniu tytułu ubezpieczenia.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|