Posiłki profilaktyczne
Obowiązek zapewnienia pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, nieodpłatnie, odpowiednich posiłków, o ile jest to niezbędne ze względów profilaktycznych, wynika z art. 232 K.p. oraz wydanego na jego podstawie rozporządzenia.
Posiłki profilaktyczne wydaje się wówczas, gdy z uwagi na uciążliwość pracy i warunki mikroklimatyczne należy uzupełnić rezerwy energetyczne pracownika. Chodzi głównie o ciężką pracę fizyczną, a także gorący i zimny mikroklimat.
Ważne: Posiłek profilaktyczny powinien być wydawany w formie jednego dania gorącego, o wartości kalorycznej około 1000 kcal. Posiłki należy wydawać w czasie regulaminowych przerw po 3-4 godzinach pracy, tak aby zrównoważyć wydatek energii pracownika. |
Pracodawca ma obowiązek zapewnienia posiłków pracownikom wykonującym prace:
1) związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 2000 kcal (8375 kJ) u mężczyzn i powyżej 1100 kcal (4605 kJ) u kobiet,
2) związane z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet:
a) wykonywane w pomieszczeniach zamkniętych, w których ze względów technologicznych utrzymuje się stale temperatura poniżej 100 C lub wskaźnik obciążenia termicznego (WBGT) wynosi powyżej 250 C,
b) wykonywane na otwartej przestrzeni w okresie zimowym - od 1 listopada do 31 marca,
3) pod ziemią,
4) przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych i innych zdarzeń losowych.
Posiłek ma spełniać rolę profilaktyczną, zdrowotną i dlatego nie jest dopuszczalna wypłata ekwiwalentu zamiast posiłku w naturze. Posiłek profilaktyczny powinien zawierać 50-55% węglowodanów, 30-35% tłuszczów i 15% białek. Przepis nie określa czy chodzi w nim o tłuszcze zwierzęce, czy roślinne. Najistotniejszy wymóg dotyczy kaloryczności dania i okoliczność, iż ma to być posiłek gorący.
Obowiązek zapewnienia pracownikom posiłków i napojów profilaktycznych dotyczy tylko tych pracowników wykonujących pracę związaną z wysiłkiem fizycznym, którzy są zatrudnieni na stanowiskach określonych w trybie § 5 rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów jako dające prawo do takich świadczeń (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z 10 kwietnia 2001 r., sygn. akt SA/Bk 178/01, Pr.Pracy 2001/12/42).
Jeśli pracodawca nie ma możliwości wydawania posiłków ze względów organizacyjnych lub z uwagi na rodzaj wykonywanej przez pracownika pracy, może zapewnić pracownikom w czasie pracy:
- korzystanie z takich posiłków w punktach gastronomicznych,
- przyrządzanie ich przez pracownika we własnym zakresie z otrzymanych produktów,
- poprzez dostarczenie bonów, talonów lub kuponów.
Obowiązkiem pracodawcy jest także zapewnienie odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych przygotowywania i spożywania posiłków i napojów.
Regulacje prawne:
- art. 232 K.p.,
- rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. nr 60, poz. 279 ze zm.).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|