Skutki naruszenia przez pracownika obowiązków w zakresie bhp
Przestrzeganie przepisów oraz zasad bhp jest jednym z podstawowych obowiązków pracowniczych. Przyjmuje się, że zasadami bhp są powszechne, również pozaprawne reguły bezpiecznego wykonywania pracy, wynikające z wiedzy i doświadczenia życiowego.
Obowiązkiem pracownika jest w szczególności:
- znajomość przepisów i zasad bhp,
- udział w szkoleniach i instruktażach z zakresu bhp oraz poddawanie się wymaganym egzaminom sprawdzającym,
- wykonywanie pracy zgodnie z przepisami bhp, dbałość o stan maszyn i urządzeń oraz o porządek i ład w miejscu pracy,
- współdziałanie z pracodawcą i przełożonymi w wypełnianiu obowiązków dotyczących bhp,
- poddawanie się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim i stosowanie się do zaleceń lekarskich,
- stosowanie środków ochrony zbiorowej oraz indywidualnej, a także przydzielonej odzieży roboczej,
- niezwłoczne zawiadamianie przełożonego o zauważonym w zakładzie pracy wypadku albo zagrożeniu życia lub zdrowia ludzkiego.
Pracodawca może dyscyplinować pracowników stosując za nieprzestrzeganie przez nich konkretnych przepisów bhp kary porządkowe: upomnienia, nagany i karę pieniężną. Stwierdzone naruszenia obowiązków pracowniczych z zakresu bhp mogą uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę. Sąd Najwyższy w wyroku z 14 września 1998 r. (sygn. akt I PKN 322/98, OSNP 1999/20/641) stwierdził, że: "Naruszenie przez pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym przepisów (zasad) bezpieczeństwa i higieny pracy, zwłaszcza w sposób prowadzący do zagrożenia życia lub zdrowia pracowników, jest przyczyną uzasadniającą wypowiedzenie przez pracodawcę umowy na czas nieokreślony. (...)".
Natomiast w wyroku z 22 września 1976 r. (sygn. akt I PRN 62/76, OSNC 1977/4/81) wyjaśnił, że podstawę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika daje tylko takie naruszenie obowiązków, które może być ocenione jako ciężkie. Ciężkie naruszenie obowiązków z zakresu bhp ma miejsce wówczas, gdy na tle całokształtu okoliczności pracownikowi obowiązanemu do zapewnienia bezpiecznej pracy można przypisać znaczny stopień winy w ich niedopełnieniu.
Z mocy art. 3041 K.p. obowiązki wymienione w art. 211 K.p. w zakresie określonym przez pracodawcę, ciążą również na osobach fizycznych świadczących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę. Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło bądź na podstawie innej umowy cywilnoprawnej nie ponoszą jednak odpowiedzialności porządkowej z art. 108 K.p., która dotyczy wyłącznie pracowników. W razie, gdy wskutek naruszenia obowiązku przestrzegania przepisów i zasad bhp osoby te wyrządziły szkodę pracodawcy, ponoszą odpowiedzialność według przepisów Kodeksu cywilnego.
Regulacje prawne:
- art. 100 § 2 pkt 3 K.p.,
- art. 108 K.p.,
- art. 211 K.p.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|