Profilaktyczne posiłki i napoje
Pracodawca jest obowiązany zapewnić posiłki pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, czyli także przy wykonywaniu prac w okresie zimowym na otwartej przestrzeni. W takich okolicznościach będą one należne, jeżeli w trakcie wykonywania czynności zawodowych pracownik efektywnie zużyje energię na poziomie powyżej 1500 kcal (6280 kJ) w przypadku mężczyzn i powyżej 1000 kcal (4187 kJ) w przypadku kobiet. Posiłki są nieodpłatne i należy je zatrudnionym wydawać w dniach wykonywania pracy uzasadniającej ich wydawanie, w zasadzie po 3-4 godzinach pracy (§ 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów - Dz. U. nr 60, poz. 279 ze zm.).
Dla ustalenia wydatku energetycznego pracodawca nie musi zatrudniać profesjonalnego podmiotu czy akredytowanego laboratorium. Może to zrobić sam, na przykład z wykorzystaniem metody tabelaryczno-chronometrażowej Lehmanna.
Oszacowanie wydatku energetycznego metodą Lehmanna wymaga:
- sporządzenia tzw. fotografii dnia roboczego, czyli wyodrębnienia poszczególnych czynności pracownika oraz poświęconego na nie czasu, a następnie
- ustalenia ilości energii, jaką pracownik musiał zużyć na każdą z tych czynności, a w końcu,
- zsumowania energii zużytej na poszczególne czynności.
Niestety metoda ta nie jest dokładna i nawet przy dołożeniu dużej staranności istnieje ryzyko błędów wynikających chociażby z niejednoznacznej oceny przyjętej przez pracownika pozycji ciała. Dlatego właśnie w przypadku wykorzystania metody Lehmanna mówi się o szacowaniu wydatku energetycznego, a nie o jego obliczaniu.
Ustalenie poziomu wydatku energetycznego nie jest natomiast niezbędne dla określenia, czy pracownikowi będą przysługiwały napoje. W ich przypadku bowiem wystarczy, że praca będzie wykonywana na otwartej przestrzeni, a temperatura otoczenia osiągnie poziom poniżej 10oC. Dostarczane przez pracodawcę napoje, ze względu na warunki wykonywania (niskie temperatury) powinny być gorące i dostępne bez ograniczeń w ciągu całej zmiany roboczej, w ilości zaspokajającej potrzeby pracowników.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|