BHP w zakładzie pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 94 (1969) z dnia 24.11.2022
Badania kontrolne przed urlopem wypoczynkowym
Pracownica przez dwa miesiące była niezdolna do pracy z powodu choroby przypadającej na okres ciąży, a następnie do połowy listopada br. korzysta z urlopów związanych z rodzicielstwem. Jeszcze we wrześniu br. złożyła wniosek o udzielenie jej bezpośrednio po rodzicielskim urlopu wypoczynkowego, a następnie urlopu wychowawczego. Czy przed udzieleniem jej urlopu wypoczynkowego należy skierować ją na badania kontrolne?
Jak stanowi art. 229 § 2 zd. 2 K.p., w przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, pracownik podlega kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. W świetle tego przepisu, pracownica z pytania powinna zostać poddana badaniom kontrolnym jeszcze przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego. Jednakże z treści niektórych orzeczeń sądowych wynika, że nie ma takiej konieczności. Przykładowo Sąd Najwyższy w wyroku z 20 marca 2008 r. (sygn. akt II PK 214/07, OSNP 2009/15-16/194) wskazuje, że aby pracownik, który był niezdolny do wykonywania pracy dłużej niż 30 dni mógł korzystać z wcześniej zaplanowanego urlopu wypoczynkowego pracodawca nie musi go kierować na badania kontrolne. Badania odzwierciedlają bowiem zdolność pracownika do pracy, a w okresie urlopu nie będzie ona świadczona. Z kolei w wyroku z 28 października 2009 r. (sygn. akt II PK 123/09, OSNP 2011/11-12/148) Sąd Najwyższy uznał, że korzystanie z urlopu wypoczynkowego i niezdolność do pracy wykluczają się.
W przypadku pracodawcy z pytania, ze względu na brak jednolitego stanowiska, najbardziej właściwe będzie zastosowanie się przez niego do wniosków wypływających z orzeczenia Sądu Najwyższego z 9 marca 2011 r. (sygn. akt II PK 240/10, OSNP 2012/9-10/113). W orzeczeniu tym (w sprawie niemal identycznej jak przedstawiona przez Czytelnika) Sąd doszedł do wniosku, że w przypadku pracownicy powracającej z urlopu macierzyńskiego wykonanie badań kontrolnych nie jest niezbędne. Tezę tę uzasadnił tym, że w omawianych okolicznościach udzielenie zgody na urlop wypoczynkowy jest obowiązkiem pracodawcy (art. 163 § 3 K.p.) oraz że powinność skierowania pracownika na badania wiąże się z kwestią bezpiecznego i higienicznego wykonywania pracy, a skoro w trakcie urlopu wypoczynkowego pracownik jej nie świadczy, to nie istnieje ryzyko naruszenia przepisów bhp. Na badania należy ją skierować pierwszego dnia po powrocie do pracy.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|