BHP w zakładzie pracy - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 94 (1969) z dnia 24.11.2022
Obowiązek odśnieżania dachu oraz bezpieczne wykonanie tych czynności
Zbliża się sezon zimowy, a wraz z nim konieczne może się okazać odśnieżanie dachu. Czy z przepisów prawa wynika, kto i jak często powinien to robić?
Odpowiedź na pytanie znajdziemy w art. 61 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 z późn. zm.), dalej prawo budowlane. W myśl tego przepisu, za:
- utrzymywanie i użytkowanie obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2 Prawa budowlanego, czyli zgodnie z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska, w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej,
- zapewnienie, dochowując należytej staranności, bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska
odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca obiektu budowlanego, który za niedopełnienie tych powinności podlega karze grzywny nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku (art. 91a Prawa budowlanego).
Na temat zapewnienia bezpiecznego użytkowania budynku w razie wystąpienia opadów śniegu oraz roztopów wypowiedział się Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Na swojej stronie internetowej (https://www.gunb.gov.pl/) w komunikacie skierowanym do właścicieli i zarządców obiektów budowlanych w związku z potencjalnymi zagrożeniami występującymi w okresie zimowym stwierdził, że: "(...) w sytuacji występowania niekorzystnych warunków atmosferycznych (...), właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego, zgodnie z art. 61 pkt 2 ustawy - Prawo budowlane.
W szczególności do obowiązków właścicieli i zarządców należy niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu oraz elementów elewacji budynku. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych przebiegających bezpośrednio przy budynku. (...)".
Brak jest w przepisach wskazówek dotyczących częstotliwości odśnieżania dachu. Zdaniem Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego zależy to od jego wytrzymałości, którą właściciel lub zarządca powinien znać. Znaczenie ma wielkość, kształt oraz stopnień pochylenia połaci dachowych. Istotna jest także bliskość sąsiednich budynków, ukształtowanie i rodzaj otaczającego terenu, a także miejscowe warunki klimatyczne, w szczególności wietrzność, zmiany temperatury i prawdopodobieństwo opadów.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|