Gdy okres zasiłkowy został wyczerpany
Pracownik po kilku dniach od podjęcia zatrudnienia miał wypadek przy pracy. Po dwóch tygodniach pobytu w szpitalu otrzymał e-ZLA na łączny okres 60 dni. W zasadzie w takiej sytuacji powinien otrzymać 100% zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego. Pracownik, jak się jednak okazało, wykorzystał już pełny okres zasiłkowy, chorując przez 182 dni w poprzedniej firmie, ale z innego powodu. Jego niezdolność zakończyła się ponad miesiąc od zatrudnienia w mojej firmie. Co w tej sytuacji powinienem zrobić?
Skoro, jak wynika z pytania, pracownik wykorzystał już pełny okres zasiłkowy, a jego obecna niezdolność do pracy powstała przed upływem 61 dni od zakończenia poprzedniej niezdolności, to zasiłek chorobowy nie przysługuje.
Z zasiłku chorobowego, co do zasady, można korzystać przez okres trwania niezdolności do pracy z powodu choroby, ale nie dłużej niż przez 182 dni lub - w przypadku gdy niezdolność do pracy została spowodowana gruźlicą lub występuje w trakcie ciąży - 270 dni. Przy czym nie chodzi tu wyłącznie o okres nieprzerwanej niezdolności do pracy. Do jednego okresu zasiłkowego wlicza się bowiem także okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni, za wyjątkiem powstałej po przerwie niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży, która "otwiera" nowy okres zasiłkowy. Kwestie te regulują art. 8 i art. 9 ustawy zasiłkowej. Przepisy te, za sprawą art. 7 ustawy wypadkowej, mają odpowiednie zastosowanie przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego.
Nie ma zatem znaczenia, czy ta kolejna niezdolność do pracy, której okres przypada po przerwie krótszej niż 61 dni od poprzedniej niezdolności do pracy:
- została spowodowana inną chorobą, a nawet
- powstała w wyniku wypadku przy pracy albo choroby zawodowej i/lub
- powstała w okresie nowego zatrudnienia/zmianie tytułu ubezpieczenia chorobowego/wypadkowego.
Z uwagi na wyczerpanie okresu zasiłkowego pracownik może ubiegać się o przyznanie prawa do świadczenia rehabilitacyjnego, także z ubezpieczenia wypadkowego, a więc w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku (zwaloryzowanej dla celów ustalenia wysokości tego świadczenia). Przy czym do celów ustalenia prawa do tego świadczenia nie wystarczy e-ZLA. Konieczne będzie orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej tego organu. Świadczenie to jest przyznawane ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy:
- na okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy,
- o ile nie zachodzą negatywne przesłanki przyznania tego świadczenia określone w art. 18 ust. 7 i ust. 8 ustawy zasiłkowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawoPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|