Świadczenia w razie wypadku w drodze
W czasie pokonywania drogi do pracy pracownik uległ wypadkowi. Od dnia zdarzenia jest niezdolny do pracy, a zakład uznał zdarzenie za wypadek w drodze do pracy. Jest to jego pierwsza niezdolność w tym roku, ale jest ona spowodowana wypadkiem. Czy pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe, czy jednak zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego?
Niezdolność do pracy związana z wypadkiem w drodze do lub z pracy nie uprawnia do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego. Gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy i zdarzenie, któremu uległ pracownik, zostanie uznane za wypadek w drodze do/z pracy, wówczas od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego pracownikowi przysługuje:
- wynagrodzenie chorobowe, do którego pracownik ma prawo za pierwsze w roku kalendarzowym dni niezdolności do pracy,
- zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego.
Jeśli chodzi o wynagrodzenie chorobowe, to zasady, w oparciu o które jest ono ustalane, wskazuje wprost art. 92 Kodeksu pracy. Określają one, że za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracownik zachowuje prawo do 100% wynagrodzenia łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, a w przypadku młodszych pracowników łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego. Ponadto wynagrodzenie chorobowe nie przysługuje w przypadkach, w których pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego. Aby zatem ustalić uprawnienia do wynagrodzenia chorobowego, należy ocenić, czy pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego. Z art. 4 ust. 3 pkt 2 oraz art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy zasiłkowej wynika, że w przypadku gdy niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, pracownik zachowuje prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru tego świadczenia.
Pracownik ma zatem prawo do 100% wynagrodzenia chorobowego (w wymiarze stosownym do jego wieku) oraz 100% zasiłku chorobowego.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawoPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|