Zaświadczenie o związku ponownej niezdolności z wypadkiem
Mój zakład pracy jest umiejscowiony na przedmieściach. Pracownicy dojeżdżają autobusem albo prywatnym środkiem lokomocji. Jeden z pracowników, jadąc do pracy samochodem, miał wypadek. Przez ponad dwa miesiące był niezdolny do pracy. Zdarzenie zostało uznane za wypadek w drodze do pracy, a więc została sporządzona karta wypadku. Za czas niezdolności zostało mu wypłacone świadczenie chorobowe w wysokości 100% podstawy wymiaru. Po powrocie do pracy pracownik przepracował tydzień, po czym ponownie poszedł na zwolnienie lekarskie. Twierdzi, że ta jego obecna niezdolność do pracy także ma związek z tamtym wypadkiem w drodze do pracy. Czy w tej sytuacji pracownikowi przysługuje świadczenie w wysokości 100% podstawy wymiaru?
Pracownikowi będzie przysługiwało świadczenie w wysokości 100% podstawy wymiaru tylko wówczas, gdy potwierdzi on stosownym zaświadczeniem wystawionym przez lekarza, że obecna jego niezdolność do pracy jest następstwem wypadku w drodze do pracy.
Za czas niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy pracownikowi przysługuje:
- wynagrodzenie chorobowe i/lub
- zasiłek chorobowy,
w miesięcznej wysokości wynoszącej 100% podstawy wymiaru świadczenia.
Stanowią o tym odpowiednio art. 92 § 1 pkt 2 i § 2 Kodeksu pracy i art. 11 ust. 2 pkt 3 ustawy zasiłkowej.
Jeśli niezdolność do pracy pracownika powstała bezpośrednio po zdarzeniu uznanym za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, z reguły dla celów wypłaty świadczenia chorobowego w wysokości 100% wymagane są:
- zaświadczenie lekarskie wystawione ubezpieczonemu potwierdzające jego niezdolność do pracy (np. e-ZLA udostępnione pracodawcy na jego profilu informacyjnym płatnika składek) oraz
- sporządzona na tę okoliczność przez pracodawcę karta wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
I te właśnie dokumenty wystarczyły, aby pracownikowi, o którym mowa w pytaniu, przez pierwszy okres nieprzerwanej absencji chorobowej (do czasu jego powrotu do pracy), wypłacać świadczenie chorobowe w wysokości 100% podstawy jego wymiaru.
Po przerwie w niezdolności do pracy konieczne jest jednak potwierdzenie, iż ta kolejna niezdolność wynika z następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku z wcześniej stwierdzonym wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy. W tej sytuacji dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru jest zaświadczenie lekarskie wystawione na zwykłym druku stwierdzające związek tej niezdolności do pracy z wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, o czym mowa wprost w § 7 ust. 2 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego... (Dz. U. z 2017 r. poz. 87).
Wymagane zaświadczenie może być:
- sporządzone na zwykłym druku lub na opracowanym przez organ rentowy formularzu ZAS-7 - Zaświadczenie lekarskie o związku niezdolności do pracy z chorobą zawodową/wypadkiem (patrz: Przykładowo wypełnione fragmenty formularza ZAS-7),
- złożone w formie papierowej lub dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP na elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS.
Do czasu otrzymania wymaganego zaświadczenia Czytelnik może dokonać wypłaty należnego pracownikowi świadczenia chorobowego jedynie w podstawowej wysokości, tj. 80% podstawy jego wymiaru.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawoPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|