Świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego
Pięć miesięcy temu uległem wypadkowi przy pracy i od tamtej pory przebywam na zwolnieniu lekarskim. Z tego tytułu mój pracodawca wypłaca mi zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy jego wymiaru. Niedługo zakończy mi się 182-dniowy okres zasiłkowy. Lekarz leczący twierdzi, że nie mogę jeszcze wrócić do pracy, dlatego zamierzam ubiegać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego. Jaki wniosek w tej sprawie powinienem złożyć do ZUS oraz czy świadczenie rehabilitacyjne będzie mi przysługiwało również w wysokości 100%?
Świadczenie rehabilitacyjne jest przewidziane dla ubezpieczonego, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową i który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy. O wskazanych okolicznościach orzeka lekarz orzecznik ZUS w I instancji oraz komisja lekarska tego organu w II instancji.
Co ważne, zarówno zasiłek chorobowy, jak i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego przysługują w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Stanowią o tym art. 6 ust. 1 pkt 2 oraz art. 9 ust. 1 ustawy wypadkowej. Jednocześnie w art. 7 tej ustawy zastrzeżono, iż przy ustalaniu prawa do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego, podstawy wymiaru i ich wysokości, a także przy ich wypłacie, stosuje się odpowiednio przepisy ustawy zasiłkowej, z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej.
Skoro, jak wynika z pytania, Czytelnik korzysta z zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, to istnieje szansa, że przy dalszej niezdolności do pracy, po spełnieniu warunków do uzyskania świadczenia rehabilitacyjnego określonych w art. 18 ustawy zasiłkowej, i to świadczenie będzie mu należne z ubezpieczenia wypadkowego.
W celu ustalenia przez ZUS prawa do świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego Czytelnik musi wystąpić do tego organu ze stosownym wnioskiem, załączając do niego dokumenty określone w § 8 rozporządzenia MRPiPS w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków (...), w tym protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (patrz ramka).
Dokumenty niezbędne do przyznania świadczenia rehabilitacyjnego z ubezpieczenia wypadkowego:
|
Co istotne, organ rentowy nie przewidział odrębnego wzoru wniosku o świadczenie rehabilitacyjne, w zależności od tego, z jakiego ubezpieczenia ma być ono przyznane i wypłacane. Korzystając z formularza ZNp-7, Czytelnik powinien jednak zaznaczyć, że ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne w związku z niezdolnością do pracy spowodowaną wypadkiem przy pracy (patrz: Przykładowo wypełniony fragment formularza ZNp-7).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawoPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|