Przejście na emeryturę przez pracownika rencistę
Jeden z zatrudnionych przeze mnie pracowników jest uprawniony do renty wypadkowej. Pracownik ten niebawem osiągnie powszechny wiek emerytalny. Czy musi on zwolnić się z pracy, aby otrzymać emeryturę? Czy straci on rentę po nabyciu prawa do emerytury?
Prawo do emerytury powszechnej nie zostało uzależnione od rozwiązania stosunku pracy. Przy jego ustalaniu istotne jest osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego oraz udokumentowanie jakiegokolwiek okresu składkowego i nieskładkowego. Emerytura przysługuje bowiem ubezpieczonemu po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego.
Po złożeniu wniosku o emeryturę pracownik Czytelnika nabędzie zatem prawo do emerytury. W zależności od daty osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego i miesiąca wystąpienia z wnioskiem o emeryturę, może ona zostać mu przyznana odpowiednio od:
- dnia osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego (w przypadku wystąpienia z wnioskiem w miesiącu ukończenia tego wieku),
- pierwszego dnia miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek o emeryturę (w przypadku wystąpienia z wnioskiem o emeryturę w miesiącu następującym po miesiącu, w którym został osiągnięty powszechny wiek emerytalny).
Przyznana emerytura nie zostanie jednak wypłacona. Prawo do emerytury ulega bowiem zawieszeniu bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury, ustalonym w decyzji organu rentowego. Tak stanowi art. 103a ustawy emerytalnej. Przepisu tego nie stosuje się, gdy emeryt rozwiąże stosunek pracy, a następnie nawiąże go ponownie z tym samym pracodawcą, o ile ponowne zawarcie stosunku pracy nastąpi nie wcześniej niż w dniu, od którego przyznano emeryturę.
Dla podjęcia przez ZUS wypłaty emerytury ważny jest m.in. moment rozwiązania stosunku pracy.
Aby zatem pracownik Czytelnika nabył prawo do emerytury i jednocześnie ZUS podjął wypłatę przyznanego świadczenia, pracownik musi rozwiązać stosunek pracy.
Natomiast jeśli chodzi o nabycie prawa do emerytury powszechnej przez osobę uprawnioną do renty z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, to regulacja prawna w tym zakresie jest bardzo korzystna dla osoby uprawnionej. Zasadniczo bowiem osoba, która nabyła prawo do kilku świadczeń emerytalno-rentowych, może pobierać jedno z nich, o tym natomiast które, ma prawo zadecydować sama. W przypadku renty z ubezpieczenia wypadkowego i emerytury jest inaczej (patrz ramka).
Pracownikowi Czytelnika ZUS może wypłacać emeryturę powszechną po rozwiązaniu stosunku pracy, a następnie może on pobierać półtora świadczenia na zasadach wskazanych w ustawie wypadkowej.
Możliwość zbiegu uprawnień do renty z ubezpieczenia wypadkowego z emeryturą Regulując kwestie dotyczącą zbiegu uprawnień do różnych świadczeń, ustawodawca wskazał, że osobie uprawnionej do renty z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego oraz do emerytury na podstawie odrębnych przepisów wypłaca się, zależnie od jej wyboru:
z tym zastrzeżeniem, że zasady tej nie stosuje się, jeżeli osoba uprawniona osiąga przychód powodujący zawieszenie prawa do świadczeń lub zmniejszenie ich wysokości określony w ustawie emerytalnej, niezależnie od wysokości tego przychodu. Szczegółowo stanowi o tym art. 26 ustawy wypadkowej. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PrawoPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|