Zakaz dopuszczenia do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego
Każde badanie profilaktyczne kończy się orzeczeniem lekarskim stwierdzającym:
1) brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku albo
2) istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku.
O ile pierwszy przypadek nie budzi żadnych wątpliwości, o tyle w drugim powstaje problem zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Trzeba bowiem przypomnieć, że zgodnie z art. 229 § 4 K.p., pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. W sytuacji, w której lekarz medycyny pracy nie dopuszcza pracownika do pracy na dotychczasowym stanowisku pracy, pracodawcy pozostają dwie możliwości:
1) przenieść pracownika - za jego zgodą - na inne stanowisko, na którym nie występują czynniki uciążliwe lub szkodliwe dla zdrowia, które były przyczyną przeciwwskazań lekarskich albo, w przypadku braku takiej możliwości,
2) wypowiedzieć pracownikowi stosunek pracy.
Jedyny wyjątek stanowi tutaj przypadek, w którym pracownik stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej i nie został uznany za niezdolnego do pracy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 1251 z późn. zm.), bowiem w takiej sytuacji pracodawca jest obowiązany do przeniesienia pracownika do odpowiedniej pracy (art. 230-231 K.p.).
Z uwagi na to, że przeciwwskazania lekarskie do wykonywania pracy na określonym stanowisku mogą stanowić uzasadnioną przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę, co wielokrotnie w licznych wyrokach potwierdzał Sąd Najwyższy (por. wyrok z 12 stycznia 1998 r., sygn. akt I PKN 466/97, OSNP 1998/23/677, wyrok z 16 grudnia 1999 r., sygn. akt I PKN 469/99, OSNP 2001/10/346) - pracodawca może użyć takiego argumentu, jako przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie stosunku pracy.
Naturalnie pracownik, który nie zgadza się z decyzją lekarza, zawsze może odwołać się od niego do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy (WOMP), gdzie zostanie poddany ponownemu badaniu. Odwołanie to wraz z uzasadnieniem wnosi się w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego, za pośrednictwem lekarza, który je wydał. Należy jednak pamiętać, że orzeczenie lekarskie wydane w trybie odwołania jest ostateczne.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|