Gazeta Podatkowa nr 64 (1418) z dnia 10.08.2017
Badania okresowe dla kierowcy zawodowego
Od 2003 r. zatrudniamy kierowcę pojazdu powyżej 3,5 tony. Posiada on świadectwo kwalifikacji zawodowej, badanie psychologiczne ważne do października 2020 r., prawo jazdy (kat. C i CE) o takim samym okresie ważności oraz zaświadczenie o ukończeniu kursu dokształcającego dla kierowców przewożących rzeczy. Kierowca ten posiada też zaświadczenie lekarskie o zdolności do wykonywania pracy, które było ważne do grudnia 2015 r. Czy powinien zostać skierowany do lekarza w celu odbycia okresowych badań lekarskich?
Ze stanu faktycznego przedstawionego w pytaniu wynika, że nie ma takiej potrzeby. Zgodnie z art. 39j ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. z 2016 r. poz. 1907 ze zm.), kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom lekarskim przeprowadzanym w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Badania lekarskie takiego kierowcy są przeprowadzane:
- do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat - co 5 lat,
- po ukończeniu przez kierowcę 60. roku życia - co 30 miesięcy.
Pierwsze badanie lekarskie kierowcy podlegającego ustawie o transporcie drogowym (m.in. kierowcy prowadzącego pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony) jest wykonywane przed dniem wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej. Każde następne badanie dla kierowcy w wieku do 60 lat wykonywane jest w terminie właściwym do ukończenia szkolenia okresowego, jednak nie później niż do dnia wydania świadectwa kwalifikacji zawodowej potwierdzającego ukończenie szkolenia okresowego. Analogiczne terminy obowiązują w przypadku wykonywania badań psychologicznych kierowców (art. 39k ustawy o transporcie drogowym).
Oba wspomniane badania - okresowe badania lekarskie i psychologiczne kierowcy - co do zasady powinny być wykonywane w tym samym terminie. Fakt posiadania przez kierowcę, o którym mowa w pytaniu, ważnych badań psychologicznych (oraz świadectwa kwalifikacji zawodowej) wskazuje, że w omawianej sprawie powinny były zostać przeprowadzone również badania lekarskie, o których mowa w art. 39j ustawy o transporcie drogowym.
Zakładając, że w przedstawionej sytuacji kierowca posiada ważne badania lekarskie przeprowadzone na podstawie ustawy o transporcie drogowym, nie musi on odbywać okresowych badań lekarskich przewidzianych w Kodeksie pracy. Badania lekarskie kierowców są bowiem równoznaczne ze wstępnymi i okresowymi badaniami profilaktycznymi, o których mowa w art. 229 § 1 i 2 K.p. (art. 39l ust. 3 ustawy o transporcie drogowym).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|