Gazeta Podatkowa nr 84 (1750) z dnia 19.10.2020
Wstępne badania lekarskie i szkolenie bhp nowego pracownika
Od 26 października 2020 r. zatrudnimy nowego pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy (nie są to warunki niebezpieczne). Ma on ważne badania lekarskie z zakładu, w którym jest aktualnie zatrudniony. Umowa z bieżącym pracodawcą rozwiąże się 24 października 2020 r. Czy w takim przypadku będziemy musieli skierować pracownika na badania wstępne, czy należy je uzyskać od poprzedniego pracodawcy? Czy szkolenie bhp należy przeprowadzić w pierwszym dniu pracy, czy można później?
Kwestię badań lekarskich pracowników reguluje art. 229 K.p. Stanowi on, że wstępnym badaniom lekarskim nie podlegają osoby:
- przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą,
- przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie z poprzedniego zakładu stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie i nowy pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Przy czym pracodawca żąda od osoby przyjmowanej do pracy, zatrudnionej uprzednio u innego pracodawcy aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku oraz skierowania na badania będące podstawą wydania tego orzeczenia.
Jeżeli chodzi o szkolenie wstępne z zakresu bhp, to jest ono wymagane przed rozpoczęciem pracy, czyli w pierwszym dniu zatrudnienia. Jak bowiem wynika z art. 2373 § 2 K.p., pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy. Szkolenie to nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez pracownika pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca nie będzie musiał kierować nowego pracownika na badania wstępne, jeżeli przedłoży on aktualne orzeczenie lekarskie wraz ze skierowaniem na badania, a warunki występujące na nowym stanowisku będą odpowiadały warunkom opisanym w skierowaniu. Natomiast będzie obowiązany przeszkolić go w zakresie bhp przed dopuszczeniem do pracy, gdyż nie spełnia warunku zwolnienia ze szkolenia wstępnego bhp.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|