- Dodatek do Gazety Podatkowej nr 83 (1854) z dnia 18.10.2021
Wykorzystanie badań wstępnych z równoległego zatrudnienia
Pracownica wykonująca w naszej firmie pracę na stanowisku sprzątaczki na 1/4 etatu zaczęła równolegle pracować w innej firmie na takim samym stanowisku. Nowy pracodawca skierował ją na badania wstępne. U nas w listopadzie 2021 r. skończy jej się ważność badań okresowych. Czy możemy wykorzystać badania wstępne z równoległego zatrudnienia, czy należy wysłać pracownicę na badania okresowe?
Zasadniczo wszystkie osoby przyjmowane do pracy podlegają obowiązkowo wstępnym badaniom lekarskim. Tylko w sytuacjach wskazanych w art. 229 § 11 K.p. pracownicy nie podlegają badaniom wstępnym. Podobnych regulacji nie ma natomiast w odniesieniu do badań okresowych. Oznacza to, że przed upływem terminu ważności badań okresowych pracodawca jest obowiązany skierować pracownika na takie badania celem uzyskania orzeczenia lekarskiego.
Jak stanowi art. 229 § 11 K.p., badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane:
- ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą,
- do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie wystawione przez poprzedniego pracodawcę, a nowy pracodawca stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na oferowanym przez niego stanowisku pracy; regulacja ta dotyczy także osób przyjmowanych do pracy do nowego pracodawcy i pozostających w równoległym stosunku pracy.
Z wyłączenia z przeprowadzenia badań wstępnych na warunkach określonych w powołanym przepisie nie mogą jednak skorzystać osoby przyjmowane do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Tak więc z wymienionych regulacji wynika, że Kodeks pracy dopuszcza możliwość zwolnienia z wykonania badań profilaktycznych, ale tylko wstępnych. W żadnym przypadku nie przewiduje stosowania takich zasad do badań okresowych.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca jest więc zobowiązany przed upływem ważności badań okresowych skierować pracownicę na takie badania. Badania wstępne wykonane w równoległym zatrudnieniu nie zastępują bowiem badań okresowych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|