Gazeta Podatkowa nr 8 (1883) z dnia 27.01.2022
Badania profilaktyczne pracownika dojeżdżającego do pracy własnym samochodem
Zatrudniamy pracownika na stanowisku administracyjnym, który sporadycznie lub okresowo (w czasie pandemii) korzysta ze swojego samochodu osobowego do celów służbowych, tj. w celu dojazdu do pracy i do domu. Pracodawca wypłaca mu ryczałt. Czy w skierowaniu na badania pracodawca powinien wskazać fakt kierowania pojazdem w ramach obowiązków służbowych? Czy pracownik powinien mieć zaświadczenie od lekarza medycyny pracy, że może używać prywatnego samochodu do celów służbowych?
Pracownicy, którzy nie są zatrudnieni na stanowisku kierowcy, ale korzystają z samochodu (prywatnego lub firmowego) w celach służbowych, wykonują badania profilaktyczne na zasadach ogólnych. Pracodawca w skierowaniu na badania powinien jednak wskazać fakt prowadzenia przez nich pojazdu. Decyzja o tym, czy skierować pracownika na dodatkowe badania przeprowadzane pod kątem prowadzenia pojazdu, należy do lekarza medycyny pracy. Wydane przez niego orzeczenie o zdolności do wykonywania pracy będzie uwzględniało podany przez pracodawcę w skierowaniu fakt prowadzenia pojazdu - odrębne zaświadczenie od lekarza w sprawie dopuszczalności prowadzenia pojazdu nie jest wymagane.
Niezależnie od powyższych ustaleń, należy zwrócić uwagę na inny aspekt przedstawionej w pytaniu sytuacji. Z pytania tego wynika, że pracodawca uznał dojazdy pracownika do pracy oraz powroty do domu po zakończeniu pracy za lokalne przejazdy w celach służbowych. Wydaje się to jednak wątpliwe, biorąc pod uwagę, że chodzi tu o pracownika administracyjnego, który swoje obowiązki służbowe wykonuje prawdopodobnie w określonym i stałym miejscu (budynku firmowym), do którego ma obowiązek stawiać się w celu świadczenia pracy.
Generalnie czas dojazdu do pracy i powrotu z pracy do miejsca zamieszkania pracownika nie podlega zaliczeniu do czasu pracy. Dotyczy to pracowników, którzy są zobowiązani stawiać się do pracy w konkretnym miejscu, najczęściej w siedzibie firmy lub jej oddziale. Tacy pracownicy pozostają w dyspozycji pracodawcy dopiero od momentu pojawienia się w wyznaczonym miejscu wykonywania pracy. Dlatego dojazd do tego miejsca oraz powrót do domu nie jest traktowany jako przejazd w celach służbowych oraz nie jest zaliczany do czasu pracy. Wyjątek od tej zasady dotyczy tylko pracowników mobilnych, jeżeli pracodawca nie wyznaczył im stałego miejsca (budynku firmowego), do którego mieliby się stawiać, żeby odbywać z tego miejsca przejazdy służbowe po wyznaczonym terenie (patrz ramka).
"Czas przejazdu pracownika od miejsca zamieszkania do miejsca realizacji obowiązków służbowych oraz powrót do domu po zakończeniu dnia pracy zalicza się do czasu pracy, jeżeli pracodawca nie zorganizował pracownikowi żadnego miejsca, które mogłoby pełnić funkcję oddziału czy filii pracodawcy, a rodzaj wykonywanej pracy wymaga od pracownika ciągłego przemieszczania się po określonym terenie". Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 24 lutego 2021 r., sygn. akt III PSKP 4/21 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|