Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 (301) z dnia 1.10.2011
Specjalistyczne badania okulistyczne dla pracowników prowadzących pojazdy
Czy osoba niewykonująca zawodu kierowcy, a odbywająca podróż służbową samochodem firmowym lub prywatnym, powinna poddać się konsultacji okulistycznej w zakresie widzenia zmierzchowego oraz zjawiska olśnienia?
Skierowanie w celu wykonania konsultacji okulistycznej oraz przeprowadzenia badania oceniającego widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia jest obowiązkowe w stosunku do osoby kierującej pojazdem w ramach obowiązków służbowych, posiadającej prawo jazdy kategorii A, A1, B, B1, B+E oraz T. Tak wynika z treści § 4 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. nr 2, poz. 15 ze zm.), dalej rozporządzenia. Powołany wyżej przepis obowiązuje od 29 czerwca 2011 r. i został dodany rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 15 kwietnia 2011 r. zmieniającym ww. rozporządzenie (Dz. U. nr 88, poz. 503).
Obowiązek kierowania na specjalistyczne badanie okulistyczne dotyczy każdego pracownika oraz osoby ubiegającej się o zatrudnienie, który w ramach obowiązków służbowych kieruje pojazdem. Stosowanie przepisów rozporządzenia dotyczy zatem nie tylko pracodawców zatrudniających kierowców, ale także tych którzy polecają swoim pracownikom kierowanie pojazdami w ramach wykonywanych zadań służbowych, np. przedstawicieli handlowych, serwisantów dojeżdżających do klientów, itp.
Zwracamy uwagę! Dla obowiązku przeprowadzania ww. badań bez znaczenia pozostaje fakt, czy pracownik kieruje pojazdem służbowym, czy prywatnym wykorzystywanym do celów służbowych, bowiem przepisy rozporządzenia nie rozróżniają takich pojęć, a dotyczą "osób kierujących pojazdem w ramach obowiązków służbowych".
Powyższe potwierdza także stanowisko Ministerstwa Zdrowia z dnia 28 czerwca 2011 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (znak: MZ-BP-P-0620-6142-2/OG/11). Podkreślono w nim, że obowiązek poddania się wyżej wymienionym badaniom dotyczy także pracowników, którzy poza zadaniami wykonywanymi w ramach stosunku pracy, nawet sporadycznie prowadzą pojazd, w ramach obowiązków służbowych. Zgodnie z wyjaśnieniem Ministerstwa, obowiązek badania osób kierujących pojazdami w ramach czynności służbowych nie jest niczym nowym, gdyż wynika z treści art. 229 § 8 K.p. oraz § 4 rozporządzenia z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie prowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy. W ocenie Ministerstwa, z powyższego rozporządzenia wynika bowiem, że w przypadkach, gdy na stanowisku pracy występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe i wymóg posiadania aktualnych wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia wykonywanych na tych stanowiskach, pracodawca ma obowiązek skierowania pracownika na badania profilaktyczne. Przeprowadzając takie badanie należy stosować zalecenia wynikające ze wskazówek metodycznych, gdzie wskazano, że przy wykonywaniu prac wymagających pełnej sprawności psychoruchowej w zakres wymaganego badania wstępnego, poza badaniem ogólnym wykonywanym przez lekarza orzekającego wchodzą również badania okulistyczne (Lp. V pkt 2).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|