Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 18 (809) z dnia 20.06.2013
Badania lekarskie kierowców zawodowych
1) Jakim badaniom podlegają kierowcy samochodów ciężarowych oraz co jaki czas powinni je odbywać?
Z pytania wynika, że chodzi tu o kierowców samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) powyżej 3,5 tony, a więc objętych przepisami ustawy z dnia 6 września 2011 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1265 ze zm.).
Temat badań lekarskich tej grupy kierowców regulują art. 39j-39k ww. ustawy. Pierwszy z przywołanych artykułów stanowi, iż kierowca wykonujący przewóz drogowy podlega badaniom lekarskim, których celem jest stwierdzenie istnienia albo nieistnienia przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy.
Wobec tych badań odpowiednie zastosowanie mają przepisy Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.) oraz rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 69, poz. 332 ze zm.). Ich zakres obejmuje jednak dodatkowo ustalenie istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, zgodnie z rozdziałem 12 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. nr 30, poz. 151 ze zm.).
Wspomniane badania mogą przeprowadzać tylko lekarze uprawnieni do wykonywania badań profilaktycznych pracowników, posiadający jednocześnie uprawnienia do przeprowadzania badań lekarskich kandydatów na kierowców i kierowców - określone w odrębnych przepisach, tj. w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. z 2013 r. poz. 133).
Oprócz omówionych wyżej badań lekarskich kierowcy wykonujący przewóz drogowy, w tym samochodami o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, muszą odbyć też badania psychologiczne w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy. Odpowiednie zastosowanie mają tu przepisy rozdziału 13 ustawy o kierujących pojazdami.
Zgodnie z ustawą o transporcie drogowym, zarówno badania lekarskie, jak i badania psychologiczne, powinny być przeprowadzane:
- co 5 lat - do czasu ukończenia przez kierowcę 60 lat,
- co 30 miesięcy - po ukończeniu przez kierowcę 60 roku życia.
Pierwsze badania są wykonywane przed wydaniem świadectwa kwalifikacji zawodowej, a kolejne w terminach ukończenia szkolenia okresowego.
2) Kto ponosi koszty badań kierowców zawodowych oraz czy osoby te muszą odbyć również badania wynikające z Kodeksu pracy?
Odpowiedź na pierwszą część pytania znajdziemy w art. 39l ust. 1 pkt 2 ustawy o transporcie drogowym, który jednoznacznie stwierdza, że koszty badań lekarskich i psychologicznych ponosi firma zatrudniająca kierowcę.
Natomiast drugi problem wyjaśnia art. 39l ust. 3 ww. ustawy mówiący o tym, że spełnienie obowiązku skierowania kierowcy na badania lekarskie i psychologiczne na zasadach przewidzianych ustawą o transporcie drogowym jest równoznaczne ze spełnieniem obowiązków pracodawcy w zakresie wstępnych i okresowych badań lekarskich pracowników, o których mowa w Kodeksie pracy. Nie ma więc potrzeby dublowania wspomnianych badań.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|