Świadczenia należne z tytułu wypadku przy pracy
Osobie ubezpieczonej w ZUS (m.in. pracownikowi), która stała się niezdolna do pracy, przysługują różnego rodzaju świadczenia. Są one wypłacane, po spełnieniu określonych warunków, odpowiednio przez płatnika składek (pracodawcę) lub ZUS, w oparciu o przepisy:
- Kodeksu pracy - wynagrodzenie chorobowe,
- ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zwanej ustawą zasiłkową - zasiłek chorobowy, zasiłek wyrównawczy i świadczenie rehabilitacyjne,
- ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zwanej ustawą emerytalną - renta z tytułu niezdolności do pracy.
Po wypadku przy pracy
W przypadku gdy niezdolność do pracy powstała w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, podstawą do wypłaty świadczeń jest ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwana ustawą wypadkową. Koszyk tzw. świadczeń wypadkowych, oprócz wymienionych wcześniej świadczeń, zawiera również dodatkowe, niedostępne dla ubezpieczonych przy "zwykłej" niezdolności do pracy, w tym m.in. jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Zasady przyznawania oraz wysokość świadczeń wypadkowych są korzystniejsze dla ubezpieczonych. Przykładowo, aby pracownik mógł uzyskać prawo do zasiłku z ubezpieczenia chorobowego, musi legitymować się co najmniej 30-dniowym okresem takiego ubezpieczenia. Tymczasem niezdolność do pracy w związku z wypadkiem przy pracy daje prawo do zasiłku bez tzw. okresu wyczekiwania. Ponadto, o ile zasiłek chorobowy z funduszu chorobowego wynosi odpowiednio 70% lub 80% podstawy wymiaru (poza przypadkami określonymi w art. 11 ust. 2 ustawy zasiłkowej, kiedy to świadczenie przysługuje w wysokości 100% podstawy wymiaru), to z ubezpieczenia wypadkowego wypłacany jest w wysokości 100% podstawy wymiaru.
W razie śmierci ubezpieczonego lub rencisty, o stosowne świadczenia wypadkowe mogą ubiegać się członkowie jego rodziny. Zalicza się do nich odpowiednio:
- małżonka,
- dzieci własne, drugiego małżonka lub przysposobione oraz przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci, w tym również w ramach rodziny zastępczej, spełniające w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty warunki uzyskania renty rodzinnej,
- rodziców, osoby przysposabiające, macochę oraz ojczyma, jeżeli w dniu śmierci ubezpieczonego lub rencisty prowadzili z nim wspólne gospodarstwo domowe lub jeżeli ubezpieczony lub rencista bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania albo jeżeli prawo do alimentów z jego strony zostało ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.
Zgłoszenie wypadku
Ustalanie okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, jakiemu uległ pracownik, następuje w trybie określonym przepisami Kodeksu pracy.
Bezpośrednio po otrzymaniu od pracownika informacji o zaistniałym wypadku pracodawca jest zobowiązany do powołania zespołu powypadkowego, który powinien niezwłocznie przystąpić do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku oraz ustalenia czy wypadek pozostaje w związku z pracą. Zespół powypadkowy sporządza na tę okoliczność protokół według wzoru określonego w stosownym rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 227, poz. 2298). Protokół jest następnie udostępniany poszkodowanemu, w celu zapoznania się z jego treścią. Jeżeli poszkodowany nie zgadza się z zawartymi w nim ustaleniami, może wnieść uwagi i zastrzeżenia.
Natomiast osoby niebędące pracownikami, zgłaszają wypadek odpowiednim podmiotom, które ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy dokonują w karcie wypadku. Podmioty te zostały wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy wypadkowej.
Wina poszkodowanego
Świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu poszkodowanemu w wypadku, jeżeli jego wyłączną przyczyną było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Nie otrzyma ich również ubezpieczony, który będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.
Jednak ograniczenie to nie dotyczy członków rodziny ubezpieczonego, którzy w takich przypadkach mimo wszystko zachowują prawo do świadczeń określonych w ustawie wypadkowej.
Zaległości w składkach
Osoby prowadzące pozarolniczą działalność i osoby z nimi współpracujące, posiadające w dniu wypadku przy pracy zadłużenie z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 6,60 zł, muszą liczyć się z tym, iż nie otrzymają świadczeń z funduszu wypadkowego, do czasu spłaty całości zadłużenia. Co istotne, jeżeli zadłużenie nie zostanie uregulowane w ciągu 6 miesięcy od dnia wypadku, prawo do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego ulegnie przedawnieniu. Tak wynika z art. 6 ust. 2 i 3 ustawy wypadkowej.
Przy czym, zgodnie z wyjaśnieniami ZUS zawartymi w komentarzu do ustawy wypadkowej dostępnym na stronie internetowej tej instytucji (www.zus.pl), uregulowanie przez ubezpieczonego całości zadłużenia po upływie 6 miesięcy od dnia wypadku również zapewni wypłatę świadczenia, jednak jedynie na bieżąco, tj. od dnia uregulowania zadłużenia.
Za wypadek przy pracy uznawane jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło:
* pełny wykaz określa art. 3 ust. 3 ustawy wypadkowej |
Rodzaj świadczenia |
Osoba uprawniona do świadczenia |
zasiłek chorobowy |
ubezpieczony (m.in. pracownik) poszkodowany w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej |
świadczenie rehabilitacyjne | |
zasiłek wyrównawczy | |
renta z tytułu niezdolności do pracy, tzw. "renta inwalidzka wypadkowa", w tym renta szkoleniowa | |
dodatek pielęgnacyjny | |
pokrycie kosztów leczenia z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych oraz zaopatrzenia w przedmioty ortopedyczne w zakresie określonym ustawą | |
jednorazowe odszkodowanie | |
renta rodzinna, tzw. "renta rodzinna wypadkowa" |
członek rodziny ubezpieczonego (m.in. pracownika) zmarłego w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej |
dodatek do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|