Wypadek przy wykonywaniu umowy zlecenia
Od połowy października 2012 r. zatrudniamy osobę na podstawie umowy zlecenia. Z tego tytułu zgłosiliśmy ją do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych (w tym wypadkowego) i ubezpieczenia zdrowotnego (osoba ta nie wniosła o dobrowolne ubezpieczenie chorobowe). W połowie listopada br. zleceniobiorca uległ wypadkowi przy wykonywanej pracy. Czy ma prawo do zasiłku chorobowego?
TAK, jeżeli był to wypadek przy pracy. Za wypadek przy pracy uważa się również nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu podczas wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia. Stanowi o tym art. 3 ust. 3 pkt 6 ustawy wypadkowej.
Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy dokonuje w karcie wypadku podmiot, na rzecz którego wykonywana jest praca na podstawie wymienionej umowy cywilnoprawnej.
Prawo do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego oraz jego wysokość określają przepisy ustawy wypadkowej. Z tym że przy ustalaniu podstawy wymiaru oraz wypłaty zasiłku przysługującego z tego ubezpieczenia stosuje się odpowiednio przepisy ustawy zasiłkowej, z uwzględnieniem przepisów ustawy wypadkowej.
Świadczenia chorobowe z ubezpieczenia wypadkowego przysługują ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy na skutek wypadku przy pracy w czasie trwania ubezpieczenia wypadkowego, bez względu na długość tego ubezpieczenia, tj. bez okresu wyczekiwania (art. 8 ustawy wypadkowej).
Dla wypłaty zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego nie ma znaczenia czy zleceniobiorca przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, czy też nie.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego wypłaca się przez okres wskazany w art. 8 ustawy zasiłkowej, tj. przez 182 dni (jeżeli niezdolność do pracy spowodowana wypadkiem przy pracy przypada na okres ciąży, to okres zasiłkowy wynosi maksymalnie 270 dni). W sytuacji gdy okres zasiłkowy jest niewystarczający do odzyskania zdolności do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie tej zdolności, zleceniobiorca może otrzymać świadczenie rehabilitacyjne (także z ubezpieczenia wypadkowego). Świadczenie to jest przyznawane przez lekarza orzecznika ZUS maksymalnie na okres 12 miesięcy (360 dni).
Zarówno zasiłek chorobowy, jak i świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia wypadkowego wypłaca się w wysokości 100% kwoty stanowiącej podstawę wymiaru (art. 9 ustawy wypadkowej).
Zleceniobiorca nie ma jednak prawa do zasiłku chorobowego z ubezpieczenia wypadkowego, gdy wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez niego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Ponadto zasiłek z tego tytułu nie przysługuje, gdy zleceniobiorca będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających albo substancji psychotropowych przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku.
Zleceniobiorca, któremu z wymienionych przyczyn nie przysługuje zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego, może ubiegać się o zasiłek chorobowy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne z ubezpieczenia chorobowego. Uzyskanie prawa do tych świadczeń będzie jednak możliwe jedynie wówczas, gdy podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu oraz posiada co najmniej 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego (tzw. okres wyczekiwania).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|