Niezdolność do pracy spowodowana wcześniejszym wypadkiem przy pracy
Prowadzę niewielką firmę, w której zatrudniam trzech pracowników. Jeden z nich ponad dwa lata temu uległ wypadkowi przy pracy i z tego tytułu przebywał na zasiłku chorobowym i świadczeniu rehabilitacyjnym wypłacanym przez ZUS z ubezpieczenia wypadkowego. Co prawda ubezpieczony wrócił do pracy, jednak obecnie, po niecałych 6 miesiącach, przyniósł kolejne zwolnienie lekarskie z osobnym zaświadczeniem, że obecna niezdolność do pracy ma związek ze zdarzeniem sprzed dwóch lat. Czy w tej sytuacji nadal będzie mu przysługiwało świadczenie wypadkowe, czy też powinienem najpierw podjąć wypłatę wynagrodzenia chorobowego?
Ubezpieczony, którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową jest uprawniony do zasiłku chorobowego i świadczenia rehabilitacyjnego na zasadach określonych w art. 6-10 ustawy wypadkowej.
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje zatem niezależnie od okresu podlegania temu ubezpieczeniu, od pierwszego dnia niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, w wysokości 100% podstawy wymiaru świadczenia.
Dotyczy to zarówno nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak i kolejnej, powstałej po przerwie, wynikającej z późniejszych następstw zaistniałych w stanie zdrowia w związku z wcześniej stwierdzonym wypadkiem przy pracy. Przy czym związek ten powinien zostać stwierdzony przez lekarza odrębnym zaświadczeniem lekarskim, wystawionym na zwykłym druku.
Pracownik, o którym mowa w pytaniu, ponownie zachorował po niespełna półrocznej przerwie. Ponieważ przerwa ta przekracza 60 dni, pozwala na "otwarcie" nowego okresu zasiłkowego (art. 8-9 ustawy zasiłkowej). Natomiast załączone do zwolnienia lekarskiego ZUS ZLA zaświadczenie wystawione przez lekarza na zwykłym druku, potwierdzające, iż jego obecna niezdolność do pracy związana jest z wypadkiem przy pracy sprzed ponad dwóch lat, uprawnia ubezpieczonego do korzystania ze 100% świadczenia z funduszu wypadkowego od pierwszego dnia tej choroby.
Za czas niezdolności do pracy powstałej wskutek wypadku przy pracy pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia chorobowego.
Czytelnik i w tym przypadku nie powinien więc wypłacać pracownikowi wynagrodzenia chorobowego. Ponieważ, jak wynika z treści pytania nie jest uprawniony do wypłaty zasiłków, płatność świadczenia wypadkowego podejmie ZUS w oparciu o przesłane przez płatnika składek dokumenty, tj. zwolnienie lekarskie wraz z załączonym zaświadczeniem oraz zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|