Dokumenty w sprawie przyznania jednorazowego odszkodowania
Pracownik zwrócił się z pismem, aby przygotować i wysłać do ZUS dokumenty w sprawie wypłaty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy, któremu uległ. O jakie dokumenty tu chodzi?
Jednorazowe odszkodowanie przysługuje ubezpieczonemu (np. pracownikowi), który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Za stały uszczerbek na zdrowiu uważa się takie naruszenie sprawności organizmu, które powoduje upośledzenie czynności organizmu nierokujące poprawy. Natomiast długotrwały uszczerbek na zdrowiu występuje wówczas, gdy naruszenie sprawności organizmu powoduje upośledzenie czynności organizmu na okres przekraczający 6 miesięcy, ale może ulec poprawie. Przy czym oceny stopnia uszczerbku na zdrowiu oraz jego związku z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową dokonuje lekarz orzecznik ZUS po zakończeniu leczenia i rehabilitacji. Tak wynika z art. 11 ustawy wypadkowej.
Zasady ubiegania się o jednorazowe odszkodowanie i ustalania procentowego uszczerbku na zdrowiu zostały określone w stosownym rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. z 2002 r. nr 234, poz. 1974). W myśl jego przepisów postępowanie o ustalenie uszczerbku na zdrowiu następuje na wniosek ubezpieczonego lub uprawnionego członka rodziny, złożony u płatnika składek. Wniosek powinien zawierać m.in. dane identyfikacyjne ubezpieczonego i płatnika składek.
Po otrzymaniu wniosku pracownika, płatnik składek powinien skompletować dokumentację niezbędną do ustalenia uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego, spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową. Chodzi tu więc odpowiednio o:
- protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy,
- prawomocny wyrok sądu pracy - w przypadku, gdy zdarzenie zostało uznane na drodze sądowej za wypadek przy pracy,
- decyzję o stwierdzeniu choroby zawodowej,
- zaświadczenie o stanie zdrowia (druk ZUS N-9), wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się ubezpieczony,
- dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego.
Jednorazowe odszkodowanie wypłacane jest w wysokości 20% przeciętnego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu wydania decyzji w sprawie, za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.
Zgromadzone dokumenty należy przekazać terenowej jednostce organizacyjnej ZUS, właściwej ze względu na miejsce zamieszkania zainteresowanego, jednak dopiero po zakończeniu przez ubezpieczonego leczenia i rehabilitacji. ZUS skieruje wówczas ubezpieczonego na badanie do lekarza orzecznika ZUS, który na podstawie bezpośredniego badania i posiadanej dokumentacji medycznej oraz dokumentacji dotyczącej danego zdarzenia ustali uszczerbek na zdrowiu oraz jego związek z wypadkiem przy pracy, wydając stosowne orzeczenie. Będzie ono podstawą do wydania decyzji w sprawie jednorazowego odszkodowania.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|