Gazeta Podatkowa nr 42 (1604) z dnia 27.05.2019
Przeprowadzenie szkolenia wstępnego dopiero po zatrudnieniu
Szkolenie wstępne (instruktaż ogólny i stanowiskowy) wykonuje się dzień przed zatrudnieniem lub w dniu zatrudnienia i obowiązuje ono na stanowiskach robotniczych przez rok. Po upływie roku należy przeprowadzić szkolenie okresowe. Czy można zrobić szkolenie wstępne i okresowe w tym samym terminie? (pytanie nr 1225087)
Jak stanowi art. 2373 § 2 K.p. (Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.), pracodawca jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń bhp.
Szkolenie wstępne ma formę instruktażu ogólnego i stanowiskowego. Instruktaż ogólny odbywają, przed dopuszczeniem do wykonywania pracy, nowo zatrudnieni pracownicy, studenci odbywający u pracodawcy praktykę studencką oraz uczniowie szkół zawodowych zatrudnieni w celu praktycznej nauki zawodu. Tak wynika z § 10 ust. 1 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp (Dz. U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.).
Natomiast instruktaż stanowiskowy przeprowadza się przed dopuszczeniem do wykonywania pracy na określonym stanowisku.
Pracownik wykonujący pracę na kilku stanowiskach pracy powinien odbyć instruktaż stanowiskowy na każdym z tych stanowisk. Odbycie instruktażu ogólnego oraz stanowiskowego pracownik potwierdza na piśmie w karcie szkolenia wstępnego.
Jak wynika z powołanych przepisów, przeszkolenie wstępne z zakresu bhp pracodawca zapewnia pracownikowi, a status pracowniczy posiada dopiero osoba, z którą nawiązano stosunek pracy. W myśl art. 29 § 2 K.p., umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli jednak umowa nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy potwierdza na piśmie ustalenia co do stron umowy, rodzaju umowy oraz jej warunków. Zatem w pierwszej kolejności pracodawca zawiera z pracownikiem umowę o pracę, a dopiero po jej zawarciu (lub pisemnym potwierdzeniu warunków pracy) zapewnia pracownikowi przeszkolenie bhp. Szkolenia wstępne i okresowe odbywają się w czasie pracy i na koszt pracodawcy.
Jeżeli chodzi o szkolenia okresowe, to należy je przeprowadzać z częstotliwością wskazaną w § 15 powołanego rozporządzenia. I tak, przykładowo szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku. Przy czym pierwsze szkolenie okresowe pracowników na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach. Zatem nie wydaje się prawidłowym przeprowadzenie po zatrudnieniu nowego pracownika w tym samym terminie przeszkolenia wstępnego i pierwszego okresowego z bhp, gdyż mijałoby się to z celem szkolenia okresowego, jakim jest aktualizacja i ugruntowanie wiedzy i umiejętności w dziedzinie bhp oraz zaznajomienie z nowymi rozwiązaniami techniczno-organizacyjnymi w tym zakresie. Szkolenie okresowe powinno być zapewnione do upływu wskazanych w rozporządzeniu okresów.
Z pierwszego szkolenia okresowego z zakresu bhp mogą być zwolnione osoby wymienione w § 15 ust. 5 powołanego rozporządzenia. Ponadto od 1 stycznia 2019 r. szkolenie okresowe bhp nie jest wymagane w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym w okolicznościach wskazanych w art. 2373 § 22 K.p.
Przykład Pracodawca od 3 czerwca 2019 r. zatrudni pracownika na stanowisku robotniczym. W dniu 3 czerwca br. przed dopuszczeniem do pracy zapewni mu przeszkolenie wstępne z bhp. Szkolenie okresowe bhp pracodawca powinien przeprowadzić do 2 czerwca 2020 r. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|