- Dodatek do Gazety Podatkowej nr 57 (1723) z dnia 16.07.2020
Szkolenia bhp w formie zdalnej
Ostatnio zatrudniliśmy dwóch pracowników, którzy powinni odbyć szkolenie wstępne bhp. Kilkunastu pracownikom upłynie też niedługo termin szkoleń okresowych. Czy z uwagi na epidemię koronawirusa możemy odroczyć przeprowadzenie tych szkoleń na czas po epidemii?
Taka możliwość występuje tylko w odniesieniu do okresowych szkoleń bhp.
Generalnie na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia pracownikom wstępnych i okresowych szkoleń bhp (art. 2373 K.p.). Szkolenie wstępne bhp przeprowadzane jest w formie instruktażu, który obejmuje szkolenie wstępne ogólne i stanowiskowe. Natomiast szkolenia okresowe, mające miejsce w trakcie zatrudnienia, odbywają się z częstotliwością zróżnicowaną w zależności od grupy zawodowej, do której są skierowane.
W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii ogólne zasady przeprowadzania tych szkoleń, określone w Kodeksie pracy, zostały zmodyfikowane przez art. 12e specustawy w sprawie COVID-19. Przewiduje on, że w przypadku, gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego bhp lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w:
- okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub
- w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii
termin ten wydłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii.
Wydłużenie ważności szkoleń okresowych bhp następuje z mocy prawa, pracodawca nie musi więc podejmować w tym zakresie żadnych decyzji.
Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku szkoleń wstępnych. W tym zakresie art. 12e specustawy w sprawie COVID-19 przewiduje, że w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii dopuszcza się przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy i służby w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Przy czym w takiej formie nie można przeprowadzić instruktażu stanowiskowego:
- pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym,
- pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych,
- pracownika przenoszonego na wyżej wymienione stanowiska,
- ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.
Instruktaż stanowiskowy wskazanych pracowników (uczniów) musi być przeprowadzony w tradycyjnej formie, poprzez bezpośredni przekaz.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|