Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 21 (327) z dnia 1.11.2012
BHP przy pracach szczególnie niebezpiecznych
1) Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy zatrudniającym pracowników przy pracach szczególnie niebezpiecznych?
Aktem prawnym, który reguluje poruszoną problematykę jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), dalej rozporządzenie. W § 80 rozporządzenia zdefiniowano pojęcie prac szczególnie niebezpiecznych. Są to prace, o których mowa w rozdziale 6 rozporządzenia oraz prace określone jako szczególnie niebezpieczne w innych przepisach dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy lub w instrukcjach eksploatacji urządzeń i instalacji, a także inne prace o zwiększonym zagrożeniu lub wykonywane w utrudnionych warunkach, uznane przez pracodawcę jako szczególnie niebezpieczne. Zgodnie z rozdziałem 6 rozporządzenia do prac szczególnie niebezpiecznych zaliczane są: roboty budowlane, rozbiórkowe, remontowe i montażowe prowadzone bez wstrzymania ruchu zakładu pracy lub jego części; prace w zbiornikach, kanałach, wnętrzach urządzeń technicznych i innych niebezpiecznych przestrzeniach zamkniętych; prace przy użyciu materiałów niebezpiecznych; prace na wysokościach.
Do podstawowych obowiązków pracodawcy, u którego tego rodzaju prace występują należy ustalenie i aktualizowanie wykazu prac szczególnie niebezpiecznych w danym zakładzie. Pracodawca powinien ponadto określić wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu tych prac, a zwłaszcza zapewnić:
- bezpośredni nadzór nad tymi pracami wyznaczonych w tym celu osób,
- odpowiednie środki zabezpieczające,
- instruktaż pracowników obejmujący w szczególności imienny podział pracy, kolejność wykonywania zadań, wymagania bezpieczeństwa i higieny pracy przy poszczególnych czynnościach,
- aby dostęp do miejsc wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych miały jedynie osoby upoważnione i odpowiednio poinstruowane.
Omawiane rozporządzenie reguluje w sposób szczegółowy zasady wykonywania prac wymienionych powyżej. Pracodawca jest obowiązany gwarantować, aby prace, przy których istnieje możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, były wykonywane przez co najmniej dwie osoby, w celu zapewnienia asekuracji. Wykaz tych prac w danej firmie ustala pracodawca po konsultacji z pracownikami uwzględniając przepisy rozporządzeń wykonawczych (art. 225 K.p.).
2) Czy przepisy prawa obligują pracodawcę do corocznego prowadzenia szkoleń okresowych pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych?
Tak, z tym że tylko pracowników zatrudnionych przy pracach niebezpiecznych. Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku. Tak wynika z regulacji § 15 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.). Częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach ustala pracodawca, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|