Gazeta Podatkowa nr 4 (1254) z dnia 14.01.2016
Zatrudnienie po stażu a szkolenie bhp i badania wstępne
Zatrudniamy pracownika w ramach stażu na podstawie skierowania z urzędu pracy. Bezpośrednio po zakończeniu stażu zatrudnimy go na roczną umowę o pracę. Czy taki pracownik musi ponownie przejść badania wstępne i szkolenie z zakresu bhp? (pytanie nr 972466)
TAK. Co prawda z pytania nie wynika, czy zatrudniana osoba ma wykonywać pracę na takim samym stanowisku lub na stanowisku o takich samych warunkach pracy jak w czasie stażu, ale nawet te okoliczności nie wpłyną na konieczność przeprowadzenia badań wstępnych i szkolenia bhp.
Na mocy art. 229 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.) wstępnym badaniom lekarskim podlegają:
- osoby przyjmowane do pracy,
- pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy i inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Ustawodawca zwolnił z obowiązku wykonania badań osoby:
- przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą,
- przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy; warunkiem jest przedstawienie pracodawcy aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie wystawionym przez poprzedniego pracodawcę, oraz stwierdzenie przez nowego pracodawcę, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy w jego zakładzie. Regulacji tej nie podlegają osoby przyjmowane do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych.
Natomiast kwestie przeszkolenia w zakresie bhp reguluje art. 2373 § 2 K.p. Stanowi on, że pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikowi szkolenie bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Jedyne wyłączenie dotyczy sytuacji, w której pracownik podejmuje pracę na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę.
W przypadku poruszonym w pytaniu pracownik najprawdopodobniej podejmuje pracę na stanowisku, które zajmował w czasie stażu u danego pracodawcy (lub na stanowisku o takich samych warunkach pracy). Jest również zachowany warunek bezpośredniości zatrudnienia po stażu, co ma znaczenie w przypadku szkolenia z zakresu bhp. Ale nie jest spełniony wymóg, aby osoba, która nawiązuje kolejny stosunek pracy, była uprzednio zatrudniona również na podstawie stosunku pracy, czyli miała w poprzednim zatrudnieniu status pracownika, wynikający z Kodeksu pracy. Warunku tego nie spełnia osoba bezrobotna odbywająca staż u danego pracodawcy na podstawie skierowania z urzędu pracy. Nie łączy jej bowiem z pracodawcą organizującym staż stosunek pracy.
Zatrudnienie stażysty po odbyciu stażu u dotychczasowego pracodawcy wymaga więc wysłania go na wstępne badania lekarskie oraz przeszkolenie go przed dopuszczeniem do pracy w zakresie bhp. Nie miał on bowiem w czasie stażu statusu pracownika.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|