Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 1 (475) z dnia 1.01.2019
Zmiany dotyczące służby bhp i w zakresie szkoleń okresowych pracowników
Pełnienie zadań służby bhp przez pracodawcę
Do końca grudnia ubiegłego roku zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy mógł wykonywać pracodawca, który ukończył niezbędne szkolenie z tego zakresu, pod warunkiem, że zatrudniał do 10 pracowników albo do 20 pracowników i został zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Tak wynikało z art. 23711 § 1 zdanie drugie K.p.
Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz. U. poz. 2244). Artykułem 2 pkt 2 tego aktu prawnego nadano nowe brzmienie treści powołanego na wstępie przepisu kodeksowego. W nowym stanie prawnym zadania służby bhp może wykonywać pracodawca zatrudniający do 10 pracowników albo zatrudniający do 50 pracowników, o ile jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Szkolenia okresowe pracowników
W myśl art. 2373 § 1 K.p., nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Aby utrzymać poziom "dostatecznej" znajomości norm bhp ustawodawca nałożył na zatrudniającego obowiązek zapewnienia przeszkolenia pracownika w omawianym zakresie przed dopuszczeniem go do pracy oraz okresowo, w odstępach wskazanych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.). Przykładowo szkolenia okresowe:
- pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku,
- pracowników administracyjno-biurowych powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego, co do zasady, nie rzadziej niż raz na 6 lat.
Powołaną wyżej ustawą z dnia 9 listopada 2018 r., do art. 2373 K.p. zostały dodane nowe regulacje (§ 22-24). Ustawodawca wyłączył nimi konieczność odbywania szkoleń okresowych przez pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, chyba że z oceny ryzyka wynika, że jest to konieczne. W razie gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajdzie się w grupie działalności, dla której zostanie ustalona wyższa niż trzecia kategoria ryzyka w rozumieniu ww. przepisów, pracodawca jest obowiązany przeprowadzić szkolenie okresowe pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia ustalenia wyższej kategorii ryzyka. Ponadto trzeba przeprowadzić szkolenia okresowe tych pracowników, jeśli z dokonanej oceny ryzyka zawodowego wynika, że przeprowadzenie szkolenia okresowego pracownika administracyjno-biurowego stało się konieczne - w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia dokonania oceny ryzyka.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|