Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (783) z dnia 1.10.2012
Badania wstępne i szkolenie bhp na to samo stanowisko pracy przy zmianie pracodawcy
Do końca września 2012 r. byłam zatrudniona u jednego pracodawcy, a od 1 października br. podjęłam pracę w nowej firmie, na takim samym stanowisku pracy jak dotychczas. Czy nowy pracodawca musi skierować mnie na badania wstępne oraz na szkolenie bhp, czy też mogę przedstawić mu stosowne zaświadczenia z poprzedniego zakładu pracy?
Zarówno zaświadczenie lekarskie, jak i zaświadczenie o odbyciu szkolenia bhp, nie będą ważne w nowej firmie.
Tematykę badań lekarskich oraz szkoleń bhp pracowników przyjmowanych do pracy podejmuje art. 229 oraz art. 2373 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), dalej K.p.
Pierwszy z przywołanych przepisów stanowi, iż wstępnym badaniom lekarskim podlegają m.in. osoby podejmujące zatrudnienie. Badania te nie są jednak obowiązkowe dla osób przyjmowanych ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu albo wygaśnięciu poprzedniej umowy z tym samym pracodawcą. Jednocześnie przepis ten nie pozwala pracodawcy na dopuszczenie do pracy pracownika nieposiadającego aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do świadczenia pracy na określonym stanowisku.
Z kolei drugi z wymienionych przepisów zobowiązuje pracodawcę do zapewnienia pracownikowi przeszkolenia w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy. Szkolenie to nie jest wymagane w razie podjęcia przez pracownika pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z nim kolejnej umowy o pracę.
Z obu przepisów jednoznacznie więc wynika, że ewentualne zwolnienie z obowiązku odbycia wstępnych badań lekarskich oraz szkolenia bhp może obejmować jedynie osoby, które są przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na podstawie kolejnej umowy o pracę - oczywiście po spełnieniu przedstawionych warunków.
Czytelniczka natomiast podejmie zatrudnienie u innego pracodawcy. Tak więc nie będzie mogła być objęta wspomnianym wyłączeniem, a to oznacza, że nowy pracodawca będzie musiał skierować ją na wstępne badania lekarskie oraz zapewnić przeszkolenie z zakresu bhp na ogólnie obowiązujących zasadach. Fakt posiadania przez Czytelniczkę ważnych zaświadczeń z poprzedniej firmy nie będzie miał tu żadnego znaczenia.
Przykład
Z końcem września 2012 r. dwóch pracowników zakończyło zatrudnienie nawiązane na podstawie umowy o pracę na czas określony. Osoby te posiadają ważne zaświadczenia lekarskie dopuszczające do pracy na danym stanowisku oraz zaświadczenia o odbyciu szkolenia z zakresu bhp. Z jedną z tych osób dotychczasowy pracodawca podpisze z dniem 1 października br. kolejną umowę na czas określony, powierzając jej to samo stanowisko. Natomiast druga osoba, również z dniem 1 października br., podejmie zatrudnienie w innej firmie - też na stanowisku identycznym z dotychczas wykonywanym. W pierwszym przypadku pracodawca nie będzie musiał kierować pracownika na badania wstępne oraz szkolenie z zakresu bhp, w drugim zaś obowiązek ten zaistnieje, ponieważ nastąpiła zmiana pracodawcy. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|