Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (590) z dnia 10.10.2023
Obowiązek zapewnienia szkolenia wstępnego z bhp
1) W połowie października br. planujemy zatrudnić pracownika na stanowisko administracyjno-biurowe. Czy musimy zapewnić mu szkolenie wstępne z zakresu bhp, jeżeli w lipcu br. odbył szkolenie okresowe bhp u poprzedniego pracodawcy, u którego był zatrudniony na takim samym stanowisku?
Pracodawcy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Pracodawca jest m.in. obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy, a także zapewnić prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie (art. 2373 § 1 i 2 zd. 1 K.p.). Z kolei pracownik zgodnie z art. 211 pkt 1 K.p. jest obowiązany znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym.
Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane jedynie w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę (art. 2373 § 2 zd. 2 K.p.). Pracodawca z pytania powinien więc zapewnić pracownikowi odbycie szkolenia wstępnego zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.), dalej rozporządzenia o szkoleniach bhp. Obowiązku tego nie uchyla fakt, iż pracownik u poprzedniego pracodawcy był zatrudniony na tym samym stanowisku oraz to, że mniej więcej 3 miesiące wcześniej odbył szkolenie okresowe.
2) Czy dla pracownika, o którym mowa w pierwszym pytaniu, możemy przeprowadzić szkolenie wstępne bhp za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej?
Jeżeli strony umowy o pracę przy jej zawieraniu uzgodniły, że pracownik z pytania będzie wykonywał pracę zdalną, szkolenie wstępne bhp może być przeprowadzone w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej. Pracownik potwierdza w postaci papierowej lub elektronicznej ukończenie szkolenia. Powyższe wynika z art. 6731 § 2 K.p. W przeciwnym razie szkolenie wstępne powinno odbyć się w zakładzie pracy, w tym na stanowisku pracy.
Przypominamy, że szkolenie wstępne zgodnie z § 8 rozporządzenia o szkoleniach bhp, powinno być przeprowadzane w formie instruktażu według programów opracowanych dla poszczególnych grup stanowisk. Obejmuje ono szkolenie wstępne ogólne, zwane dalej "instruktażem ogólnym" oraz szkolenie wstępne na stanowisku pracy, zwane dalej "instruktażem stanowiskowym".
Instruktaż ogólny prowadzi pracownik służby bezpieczeństwa i higieny pracy, osoba wykonująca u pracodawcy zadania tej służby albo pracodawca, który sam wykonuje takie zadania, lub pracownik wyznaczony przez pracodawcę posiadający zasób wiedzy i umiejętności zapewniający właściwą realizację programu instruktażu, mający aktualne zaświadczenie o ukończeniu wymaganego szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Z kolei instruktaż stanowiskowy przeprowadza wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami lub pracodawca, jeżeli osoby te posiadają odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz są przeszkolone w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego (§ 10 ust. 2 i § 11 ust. 5 rozporządzenia o szkoleniach bhp).
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|