Gazeta Podatkowa nr 53 (1094) z dnia 3.07.2014
Kto może prowadzić firmę szkolącą z zakresu bhp?
Jako technik bhp przez wiele lat prowadziłem działalność gospodarczą w zakresie szkoleń bhp. W 2013 r. zawiesiłem prowadzenie firmy. Czy w obecnym stanie prawnym mogę prowadzić taką działalność? Będę zatrudniać specjalistę bhp - absolwenta studiów podyplomowych z zakresu bhp z dziesięcioletnim doświadczeniem zawodowym.
Szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy może być organizowane i prowadzone przez pracodawców lub, na ich zlecenie, przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Tak wynika z § 4 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 180, poz. 1860 ze zm.). Taką jednostką prowadzącą szkolenia może być m.in.:
- placówka kształcenia ustawicznego, placówka kształcenia praktycznego, ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego,
- jednostka badawczo-rozwojowa, szkoła wyższa lub inna placówka naukowa,
- stowarzyszenie, którego celem statutowym jest działalność związana z bezpieczeństwem i higieną pracy,
- osoba prawna lub fizyczna prowadząca działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej.
Przy czym w tym ostatnim przypadku (prowadzenia takiej działalności przez osoby fizyczne) kłopotów nastręcza interpretacja pojęcia działalności oświatowej. Zarówno ustawa o systemie oświaty jak i też ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie zawiera definicji takiego pojęcia. Przyjmuje się więc, że w zasadzie każda osoba prawna lub fizyczna, która będzie chciała prowadzić szkolenia w dziedzinie bhp może to robić, o ile spełnia wymóg zarejestrowania swojej działalności gospodarczej oraz wymogi wynikające z powołanego wcześniej rozporządzenia.
Jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy musi zapewniać m.in. wykładowców i instruktorów posiadających zasób wiedzy, doświadczenie zawodowe i przygotowanie dydaktyczne gwarantujące właściwą realizację programów szkolenia. Rozporządzenie stanowi, iż przez przygotowanie dydaktyczne rozumie się ukończenie kształcenia lub szkolenia przygotowującego do prowadzenia procesu szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w sposób zapewniający wysoką efektywność, z uwzględnieniem, odpowiednich dla określonych grup uczestników szkolenia i rodzajów szkolenia: form organizacyjnych i metod szkolenia oraz środków dydaktycznych. Za wystarczające uznaje się legitymowanie się co najmniej ukończonym szkoleniem okresowym w dziedzinie bhp, w którego programie uwzględnione zostały elementy organizacji oraz metodyki przeprowadzania takich szkoleń, potwierdzone świadectwem ukończenia szkolenia.
Powyższe oznacza, że Czytelnik (będący technikiem bhp) oraz jego pracownik (będący absolwentem studiów podyplomowych w zakresie bhp) spełniają wskazane warunki do zarejestrowania takiej działalności i prowadzenia szkoleń bhp.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|