Ocena ryzyka zawodowego
Zatrudniam pracowników na stanowiskach robotniczych. Czy jestem zobowiązany do oceny ryzyka zawodowego? Jakie dane powinna obejmować informacja o ryzyku zawodowym dla pracownika?
Pracodawca, niezależnie od stanu zatrudnienia, ma obowiązek dokonania oceny ryzyka zawodowego oraz stosowania środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko. Zgodnie z art. 226 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.), pracodawca ma obowiązek:
- oceny i dokumentowania ryzyka zawodowego, związanego z wykonywaną pracą,
- stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zmniejszających to ryzyko,
- informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.
Definicję ryzyka zawodowego zawiera § 2 pkt 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.), dalej: rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bhp. Ryzyko zawodowe zostało w tym rozporządzeniu określone jako prawdopodobieństwo wystąpienia niepożądanych zdarzeń związanych z wykonywaną pracą, powodujących straty, w szczególności wystąpienia u pracowników niekorzystnych skutków zdrowotnych będących wynikiem zagrożeń zawodowych występujących w środowisku pracy lub związanych ze sposobem wykonywania pracy. Przy tym ocena ryzyka zawodowego polega na ustaleniu, jakie zagrożenia czynnikami niebezpiecznymi, szkodliwymi i uciążliwymi występują w procesach pracy.
Trzeba zwrócić uwagę, że w razie zmiany warunków pracy na danym stanowisku należy ponownie dokonać oceny ryzyka zawodowego.
Zgodnie z art. 23711a K.p., pracodawca ma obowiązek konsultowania z pracownikami lub ich przedstawicielami wszelkich działań mających związek z bezpieczeństwem pracy, w tym między innymi dotyczących oceny ryzyka zawodowego występującego przy wykonywaniu określonych prac. Aby zmniejszyć ryzyko zawodowe, musi on zapewnić:
- organizację pracy i stanowisk pracy w sposób zabezpieczający pracowników przed zagrożeniami wypadkowymi oraz oddziaływaniem czynników szkodliwych dla zdrowia i uciążliwości z uwzględnieniem możliwości psychofizycznych pracowników,
- likwidację zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników głównie przez stosowanie technologii, urządzeń, materiałów i substancji niepowodujących takich zagrożeń.
Jednym z elementów oceny ryzyka zawodowego jest poinformowanie pracownika o ryzyku, jakie wiąże się z pracą wykonywaną na danym stanowisku oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Choć przepisy tego wyraźnie nie precyzują, najlepszą formą poinformowania pracownika o ryzyku zawodowym jest forma pisemna. Taka indywidualna informacja, obejmująca dane dotyczące:
- rodzaju i poziomu czynników szkodliwych i uciążliwych dla zdrowia,
- chorób zawodowych, na które narażony jest pracownik,
- metod ochrony przed zagrożeniami
powinna być doręczona przed podjęciem przez zatrudnionego pracy na danym stanowisku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|