Skierowanie na badania wstępne
Po rozwiązaniu z pracownikiem umowy o pracę, po kilku miesiącach zatrudniliśmy go ponownie, na to samo stanowisko. Czy musimy go skierować na wstępne badania lekarskie?
Obowiązkiem pracodawcy jest skierowanie osoby przyjmowanej do pracy na wstępne badania profilaktyczne (art. 229 K.p.). Nie ma przy tym znaczenia okoliczność wykonywania takiej samej pracy w trakcie poprzedniego zatrudnienia, poza jednym wyjątkiem. Badaniom wstępnym nie podlegają osoby przyjmowane ponownie do pracy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę.
Zakres, tryb przeprowadzania i sposób dokumentowania badań reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. z 1996 r. nr 69, poz. 332 ze zm.). Z przepisów tego rozporządzenia wynika, że skierowanie na badania wstępne osoby przyjmowanej do pracy powinno zawierać:
- określenie rodzaju badań profilaktycznych, które mają być przeprowadzone,
- dane osobowe kierowanego, takie jak imię i nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania,
- określenie stanowiska pracy, na którym osoba ta ma być zatrudniona,
- nazwę i adres zakładu pracy,
- informacje o występowaniu na stanowisku lub stanowiskach pracy czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych oraz aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia, wykonanych na tych stanowiskach.
Pracodawca może wskazać w skierowaniu dwa lub więcej stanowisk pracy, w kolejności odpowiadającej jego potrzebom.
Zgodnie z art. 229 § 4 K.p. pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Ponadto, zobowiązany jest on przechowywać orzeczenia wydane na podstawie profilaktycznych badań lekarskich w aktach osobowych pracownika.
W opisanym w pytaniu stanie faktycznym pracodawca zobligowany jest do skierowania pracownika na profilaktyczne badania wstępne niezależnie od tego, że został on przyjęty na to samo stanowisko, które zajmował w trakcie poprzedniego zatrudnienia u tego pracodawcy. Decydujące znaczenie ma w takiej sytuacji fakt, że przerwa pomiędzy poprzednim a obecnym zatrudnieniem przekroczyła 30 dni.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|