Częstotliwość badań okresowych
Jak często powinno się przeprowadzać badania okresowe, jeżeli w zakładzie pracy nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników?
Okresowym badaniom podlegają wszyscy pracownicy, a ich minimalna częstotliwość związana jest z rodzajem wykonywanej pracy. Wynika to z załącznika do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników (…). Zawiera on wskazówki metodyczne do przeprowadzania badań profilaktycznych oraz ich zakres i częstotliwość, w zależności od występującego czynnika szkodliwego lub uciążliwego. Częstotliwość badań okresowych może wynosić od 1 roku do 5 lat.
Trzeba zwrócić uwagę, że jeżeli lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne stwierdzi, że jest to niezbędne dla prawidłowej oceny stanu zdrowia pracownika, może poszerzyć ich zakres o badania dodatkowe oraz wyznaczyć termin następnego badania krótszy, niż określono w rozporządzeniu.
Okresowe badania profilaktyczne powinny być przeprowadzane w miarę możliwości w godzinach pracy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. W razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.
W omawianym przypadku praca jest wykonywana w warunkach, w których nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Z tego względu badania okresowe powinny być przeprowadzane nie rzadziej niż co pięć lat.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.KodeksPracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI - BHP
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE - BHP
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo Pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|